لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

آمریکا دو موشک مافوق صوت شرکت لاکهید را با موفقیت آزمایش کرد


بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ آمریکا
بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ آمریکا

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده به تازگی دو موشک مافوق صوت شرکت لاکهید مارتین را با موفقیت آزمایش کرده است.

این بیانیه‌ در حالی صادر می‌شود که نگرانی‌ها در مورد موفقیت روسیه و چین در توسعه سلاح‌های مافوق صوت رو به افزایش بوده است.

نیروی هوایی ایالات متحده تایید کرد که تقویت کننده تسلیحات واکنش سریع هوایی خود را روز سه‌شنبه در سواحل کالیفرنیا با موفقیت آزمایش کرده است.

رویترز در روز چهارشنبه گزارش داده بود که در آن آزمایش، موتور تقویت کننده با یک فروند بوئینگ بی-۵۲‌اچ به پرواز درآمد و سپس از زیر بال هواپیما شلیک شد. در آزمایش‌های قبلی، این سلاح از هواپیما جدا نشده بود.

لاکهید در بیانیه‌ای گفت این دومین آزمایش موفقیت‌آمیز این سلاح است و مقاومت در برابر سرعت‌های مافوق صوت عملیاتی، جمع‌آوری داده‌های مهم برای استفاده در آزمایش‌های پروازی بیشتر، و تأیید جدایی ایمن از هواپیما را نشان می‌دهد.

سلاح‌های مافوق صوت می‌توانند با بیش از پنج برابر سرعت صوت یا حدود ۶۲۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

در یک آزمایش جداگانه دیگر سلاح مافوق صوت، «سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی» در یک آزمایش تأیید کرد که نخستین آزمایش سلاح مافوق صوت «آپریشنال فایرز» را با موفقیت انجام داده است.

این آزمایش در یک محدوده آزمایش‌های موشکی در ایالت نیومکزیکو انجام شد.

آزمایش‌های موفقیت‌آمیز اخیر پیشرفت در تلاش‌ها برای توسعه تسلیحات مافوق صوت در ایالات متحده را نشان می‌دهد. این تلاش‌ها در مواردی به خاطر هزینه‌های آن و موارد ناموفق آزمایش‌های مختلف باعث نگرانی‌های فزاینده در مورد عقب افتادن ایالات متحده از رقابت تسلیحاتی در این عرصه شده بود. رقابت در تولید تسلیحات مافوق صوت عمدتا به عنوان عرصه‌ای برای‌ رقابت تسلیحاتی «ابرقدرت‌ها» قلمداد می‌شود.

XS
SM
MD
LG