لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

پیروزی یک سناتور جمهوریخواه در دور دوم انتخابات ایالت میسی‌سیپی‌


سیندی هاید اسمیت، سناتور ایالات متحده آمریکا
سیندی هاید اسمیت، سناتور ایالات متحده آمریکا

رسانه‌های آمریکا از پیروزی یک سناتور جمهوری خواه در دومین دور انتخابات میان دوره‌ای آمریکا در ایالت میسی‌سیپی‌ خبر دادند.

«سیندی هایداسمیت» سناتور جمهوریخواه آمریکا، در دور دوم انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در میسی‌سیپی‌ که روز سه شنبه برگزار شد، «مایک اسپی» رقیب دموکرات خود را شکست داد. مایک اسپی امیدوار بود اولین سناتور آمریکایی آفریقایی تبار در این ایالت باشد.

این پیروزی برای جمهوریخواهان در آخرین رای‌گیری از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا رقم خورد. پیش از این هیچ کدام از کاندیداهای میسی‌سیپی‌ در انتخاباتی که ششم نوامبر برگزار شده بود، نتوانسته بودند اکثریت ۵۰ درصدی این ایالت را کسب کنند.

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که با شمارش ۹۴ درصد آرا در ایالت میسی‌سیپی‌، خانم هاید اسمیت با ۵۴ درصد آرا از رقیب خود پیش افتاد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، که برای حمایت از خانم هاید اسمیت به ایالت میسی‌سیپی‌ سفر کرده بود، پیروزی این کاندیدای جمهوریخواه در انتخابات این ایالت را تبریک گفت.

خانم سیندی هاید اسمیت با استعفای یک سناتور جمهوری خواه به دلیل کهولت سن، به مجلس سنا راه پیدا کرده بود.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، سیندی هایداسمیت، ۵۹ ساله نخستین زن در تاریخ ایالت میسی‌سیپی‌ است که به کنگره آمریکا می رود.

نظرات این نامزد جمهوری خواه درباره حضور در یک مراسم اعدام عمومی حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت. خانم هاید اسمیت در یک ویدئوی ضبط شده در جمع هواداران خود گفته بود که اگر به یک مراسم اعدام عمومی دعوت شود، ‌می‌تواند در ردیف اول هم قرار بگیرد.

نظرات این سناتور جمهوریخواه با انتقاداتی همراه شد و جمهوری‌خواهان نگران بودند که او علی‌رغم محبوبیت، نتواند پیروز این انتخابات باشد؛ اما سیندی هاید اسمیت پس از پیروزی در این انتخابات، در جمع حامیانش قول داد زمانی که به واشنگتن برود، برای «همه افراد» در دولت مبارزه کند.

انتخابات روز سه‌شنبه در حالی برگزار شده است که در ایالت میسی‌سیپی‌ جمهوری‌خواهان از سال ۱۹۸۲ تاکنون پیروز بوده‌اند.

مجلس سنا آمریکا ۱۰۰ نماینده دارد که با پیروزی سیندی هاید اسمیت، جمهوریخواهان در این مجلس ۵۳ سناتور خواهند داشت. این در حالی است که دموکرات‌ها اکثریت مجلس نمایندگان را در انتخابات اخیر کنگره به دست آوردند.

جمهوریخواهان از سال ۲۰۱۵ اکثریت سنا را در دست داشتند و از ژانویه ۲۰۱۷ نیز دولت فدرال را در دست گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG