لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

میشل اوباما برای دیداری سه روزه عازم ژاپن شد


عکس آرشیوی از میشل اوباما در مراسم گرامی‌داشت روز جهانی زن - کاخ سفید، واشنگتن ۸ مارس ۲۰۱۵
عکس آرشیوی از میشل اوباما در مراسم گرامی‌داشت روز جهانی زن - کاخ سفید، واشنگتن ۸ مارس ۲۰۱۵

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، روز چهارشنبه برای دیداری سه روزه از ژاپن و کامبوج عازم توکیو شد. هدف او از این سفر معرفی برنامه «بگذارید دختران بیاموزند» است که برای تضمین آموزش همه زنان جهان او به ابتکار سپاه صلح آمریکا تهیه شده است.

کری هسلر ردلت، مدیر سپاه صلح آمریکا، نیز در این سفر خانم اوباما را همراهی می کند.

همسر رئیس جمهوری ایالات متحده در این سفر با اکی آبه، همسر نخست وزیر ژاپن دیدار خواهد کرد و انتظار می رود بر اهمیتی که دو کشور برای آموزش دختران قائل هستند تاکید کند.

پس از آن میشل اوباما و خانم آبه با دانشجویان دانشگاه های ژاپن دیدار خواهند کرد و زمینه های آموزشی خود را با آنان درمیان خواهند گذاشت.

خانم اوباما در توکیو همچنین با امپراتور ژاپن و همسرش ملاقات خواهد کرد و در ضیافت دیدار و سلام با کارمندان سفارت آمریکا شرکت خواهد کرد.او روز جمعه به کیوتو،می رود و درآنجا به دیدار معبد بودایی کی یومیزو-درا و معبد شینتو ی فوشیمی ایناری خواهد رفت.

بانوی اول آمریکا سپس رهسپار کامبوج خواهد شد. کامبوج یکی از ۱۱ کشوری است که قرار است برنامه «بگذارید دختران بیاموزند» در آن اجرا شود. وی همچنین قرار است در کامبوج با دانش آموزان دبیرستانی دیدار کند و از زبان آنها می‌شنود که برنامه های محلی چون «اتاق مطالعه» و «سپاه صلح» چه منافعی برای آنان داشته است. «اتاق مطالعه» سازمانی غیرانتفاعی‌ است که بر سوادآموزی و برابری جنسیتی در آموزش، به ویژه در آفریقا و آسیا تمرکز دارد .

خانم اوباما قرار است در کامبوج در میزگردی با شرکت داوطلبان سپاه صلح، رهبران جوامع محلی، و اعضای جامعه مدنی که دست در کار اجرای برنامه های حمایت از آموزش دختران در کامبوج هستند، شرکت کند. او در کامبوج نیز با کارکنان سفارت آمریکا دیدار خواهد داشت.

هم در ژاپن و هم در کامبوج، خانم اوباما از طریق اینترنت و نیز رسانه آموزشی پی بی اس به جوانان فرصت خواهد داد که با او تماس بگیرند و منابعی برای آن که در آمریکا دانش آموزان با فرهنگ، جغرافیا و رویدادهای جاری در ژاپن و کامبوج آشنا شوند، تامین خواهد کرد.

یکی از مقاصد اصلی سفر خانم اوباما به ژاپن و کامبوج اعلام مشارکت این کشورها در اجرای برنامه «بگذارید دختران بیاموزند» است، که برای اشاعه تحصیل ۶۲ میلیون دختری است که در جهان از تحصیلات رسمی محروم هستند.

XS
SM
MD
LG