لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

پیکر سناتور مک‌کین در گورستان آکادمی نیروی دریایی آمریکا به خاک سپرده شد


جان مک‌کین، سناتور آمریکایی که ۹ روز پیش در پی دست و پنجه نرم کردن با سرطان مغز به مدت بیش از یک سال، در ۸۱ سالگی در آریزونا درگذشت، روز یکشنبه به خاک سپرده شد.

یک دورۀ سوگواری پنج روزه برای سناتور ارشد جمهوریخواه شاهد تجلیل از او به عنوان یک قهرمان جنگ و یک سیاست‌مرد ارشد در جهان و یک میهن‌پرست آمریکایی بود.

پیکر آقای مک‌کین در گورستان آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده در شهر آناپولیس در ایالت مریلند در نزدیکی شهر واشنگتن در سینۀ خاک جای گرفت.

صدها نفر در جاده‌های منتهی به گورستان صف آرایی کردند تا نسبت به آقای مک‌کین ادای احترام کنند.

مراسم یادبود سناتور مک‌کین روز شنبه در کلیسای جامع شهر واشنگتن با سخنرانی جرج دبلیو بوش و باراک اوباما، روسای جمهوری پیشین آمریکا، برگزار شد.

در این مراسم لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه، هنری کسینجر وزیر خارجه پیشین که مشاور ریچارد نیکسون رئیس جمهوری پیشین در دوران جنگ ویتنام بود، و برخی از اعضای خانواده سناتور مک‌کین سخنرانی کردند.

تابوت سناتور مک‌کین بر روی یک سکوی چوبی قرار داشت که اولین بار صد و پنجاه سال قبل برای حمل تابوت آبراهام لینکلن رئیس جمهوری ترور شده آمریکا، استفاده شده بود.

روز شنبه کاروان حامل تابوت سناتور مک‌کین در جریان حرکت از ساختمان کنگره به سمت کلیسای جامع واشنگتن، در محل یادمان جنگ ویتنام توقف کرد و سیندی مک‌کین همسر سناتور فقید، تاج گلی به یاد کشته‌شدگان در آن جنگ نثار کرد.

سناتور مک‌کین از کهنه سربازان جنگ ویتنام، از اواخر سال گذشته میلادی بیشتر وظایفش در کنگره را از راه دور از ایالت آریزونا انجام می‌داد. او از سیاستمداران خوشنام و اخلاق‌مدار آمریکا محسوب می‌شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG