لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

آمریکا یاد کشته شدگان جنگ را گرامی می دارد


گورستان آرلینگتون- باراک اوباما بر مزار سربازان گمنام گل می گذارد
گورستان آرلینگتون- باراک اوباما بر مزار سربازان گمنام گل می گذارد
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مراسم «روز یادبود» در جمع کهنه سربازان این کشور و خانواده هایشان سخنرانی کرد. امروز دوشنبه ۲۸ مه، در جای جای آمریکا مراسم مختلفی برای گرامیداشت این روز برگزار می شود.

آقای اوباما در مراسم روز یادبود در گورستان آرلینگتون در حومه واشنگتن از کسانی یاد کرد که در میدان جنگ جانشان را فدا کرده اند. گورستان آرلینگتون محل دفن پیکر ۲۶۰ هزار سرباز آمریکایی است. رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود همچنین گفت که از حملات ۱۱ سپتامبر تاکنون، ۶۴۰۰ آمریکایی در راه خدمت، جان باخته اند.

اوباما، پیش از ایراد سخنرانی، بر گور سربازان گمنامی گل نهاد که از بقایای پیکرشان قابل شناسایی نبوده اند.
روز احترام به سربازان کشته شده آمریکایی در ابتدا در سال ۱۸۶۸، سه سال پس از جنگ داخلی آمریکا که بیش از ۶۰۰ هزار کشته برجای گذاشت، برگزار شد.

در کابل، ژنرال جان الن، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان برای گرامیداشت تمامی سربازانی که از آغاز جنگ افغانستان در ۲۰۰۱ جان باخته اند، مراسمی برگزار کرد.

روز یادبود در آمریکا، یک تعطیلی ملی است و سالهاست که آخرین دوشنبه ماه مه، صدها هزار موتورسوار از ایالت های مختلف آمریکا راهی پایتخت می شوند و به شکلی نمادین، خیابان كه را طی می کنند و از ساختمان پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تا بنای یادبود شهدای جنگ ویتنام رژه می روند. تماشاگران نیز در دو طرف خیابان ها با تکان دادن پرچم آمریکا، آنان را تشویق می کنند.

این تعطیلی سه روزه در پایان ماه مه، آغاز غیر رسمی تابستان در آمریکا به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG