لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۷

دو محکوم پرونده قتل «مالکوم ایکس» پس از گذشت نیم قرن تبرئه شدند


دادستانی منهتن، شهر نیویورک، عکس از آرشیو
دادستانی منهتن، شهر نیویورک، عکس از آرشیو

دو مرد که در پرونده قتل سال ۱۹۶۵ «مالکوم ایکس» به زندان محکوم شده بودند، روز پنجشنبه ۲۷ آبان و پس از گذشت حدود نیم قرن، تبرئه شدند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دادگاه عالی نیویورک کانتی، از «محمد عزیز» و «خلیل اسلام» رفع اتهام کرد و حکم قبلی آنها را ملغی اعلام کرد.

دلیل این تصمیم مدارک جدیدی است که اخیرا به دست آمده و بررسی ۲۲ ماهه دفتر دادستان منهتن و وکلای این دو متهم نشان داده آنها بیگناه بوده‌اند.

مالکوم ایکس شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار و فعال حقوق بشر ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ و در جریان یک سخنرانی در نیویورک به ضرب گلوله کشته شد.

خانواده او ماه فوریه امسال خواستار بازگشایی پرونده شده‌اند، چرا که مدارک جدیدی پیدا شده بود که حکایت از دخالت پلیس و اف‌بی‌آی در آن داشت.

قاضی «الن بایبن» در جریان صدور حکم گفت: «من متاسفم این دادگاه نمی‌تواند به طور کامل نقض عدالتی که صورت گرفته را جبران کرده و سال‌های از دست رفته را به شما بازگرداند.»

به گزارش شبکه سی ان ان، پس از اظهارات قاضی، حاضران در دادگاه شروع به کف زدن کردند.

این دو در دهه ۱۹۸۰ به‌طور مشروط آزاد شده بودند. خلیل اسلام در سال ۲۰۰۹ درگذشت و محمد عزیز حالا ۸۳ سال دارد. در جلسه امروز دادگاه، محمد عزیز و دو پسر خلیل اسلام حضور داشتنند.

XS
SM
MD
LG