لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

فشار بر کره شمالی یکی از هدف های سفر پمپئو به شرق آسیا است


وزیرخارجه آمریکا در سفر آسیایی با ماموریت گفتگو بر سر مسائل تجاری و نیز کره شمالی پنج شنبه وارد کوالالامپور، پایتخت مالزی شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که همراه پمپئو بود در گفتگو با خبرنگاران هدف سفر وزیر خارجه را زیر فشار گذاشتن پیونگ یانگ از راه تحریم ها، تا زمان دست برداشتن کره شمالی از برنامه تسلیحات هسته ای و موشکی و پاک سازی شبه جزیره کره از این جنگ افزارها اعلام کرد.

این مقام به خبرنگاران گفت «ما از اینکه کره شمالی با دور زدن تحریمها به تعهدات خود در خلع سلاح هسته ای عمل نکند، نگرانیم. وزیر خارجه با استفاده از فرصت ها در این سفر می خواهد به همه کشورها گوشزد کند که به تعهداتشان در اعمال تحریم ها تا زمان رسیدن به هدف، پایبند بمانند. هدف، پاک سازی شبه جزیره کره از جنگ افزارهای هسته ای به گونه ای برگشت ناپذیر و قابل راستی آزمایی است.»

نگرانی ها در واشنگتن پس از آن افزایش یافت که روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه گزارش داد کره شمالی به فعالیت های پیشبرد برنامه های موشکی و هسته ای همچنان ادامه می دهد و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که پیونگ یانگ در حال احداث یک کارخانه جدید تولید موشک در همان محلی است که پیشتر موشک های بالیستیک را تولید می کرده است. به نظر می رسد برد این موشک ها تا ساحل غربی آمریکا است.

پمپئو آخر هفته در سنگاپور در نشست وزیران خارجه آسه آن درباره اختلاف های آمریکا با چین بر سر دریای جنوبی چین، بحران مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار، و امنیت سایبری گفتگو خواهد کرد.

از زمان به قدرت رسیدن ماهاتیر محمد در مالزی این نخستین سفر وزیر خارجه آمریکا به این کشور جنوب آسیا است.

پیشاپیش سفر، آقای پمپئو اعلام کرد با هدف بهبود فناوری و نیز حوزه های انرژی و زیرساخت ها، آمریکا ۱۱۳ میلیون دلار در حوزه اقیانوس آرام -اقیانوس هند سرمایه گذاری می کند.

پس از آنکه دولت ترامپ از پیمان مشارکت حوزه اقیانوس آرام خارج شد، ناظران این اقدام را تلاش تازه دولت ترامپ در اطمینان دادن به متحدان واشنگتن به پایبند بودن واشنگتن به تعهداتش در منطقه قلمداد می کنند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از بازگشت به واشنگتن از جاکارتا دیدار می کند تا ضمن گفتگو با رئیس جمهوری اندونزی، بر برنامه مشارکت استراتژیک جامع با این کشور تاکید کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG