لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

کلینتون می گوید معمر قذافی مدت زیادی در قدرت نمی ماند


هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا و سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه مسکو (چپ) - واشنگتن ١٣ ژوییه ٢٠١١
هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا و سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه مسکو (چپ) - واشنگتن ١٣ ژوییه ٢٠١١

هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا به رهبر لیبی هشدار داد که روزهای حضور او در قدرت، به شمارش افتاده است و جامعه بین الملل به زودی فشار بر معمر قذافی را برای ترک قدرت افزایش می دهد.

کلینتون این سخنان را روز چهارشنبه و پس از آن بیان کرد که شورشیان کنترل روستای استراتژیک القوالیش را بار دیگر از نیروهای حامی رهبر لیبی پس گرفتند.

کنترل این روستا باعث تقویت طرح نیروهای اپوزیسیون برای پیشروی به سمت طرابلس، پایتخت تحت نفوذ رهبری لیبی می شود.

روستای القوالیش که در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب طرابلس قرار دارد، پس از دنبال درگیری های شدید به دست نیروهای اپوزیسیون افتاد.

در این درگیری ها دست کم دو نفر از شورشیان کشته و ۱۵ نفر دیگر از آنها مجروح شدند.

مخالفان قذافی می خواهند از القوالیش برای سازماندهی نیروهای خود استفاده کرده و از آنجا شهر غریان را تصرف کنند. جاده اصلی منتهی به طرابلس از غریان می گذرد.

هیلری کلینتون که پس از مذاکرات درباره مسائل مختلف روابط آمریکا - روسیه در واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت آمریکا و روسیه بر سر این موضوع توافق دارند که حضور آقای قذافی در قدرت، مدت زیادی طول نخواهد کشید.

او گفت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفت ایالات متحده از تلاش های مسکو برای میانجی گری در لیبی مادامی که آقای قذافی از قدرت کناره گیری کند حمایت می کند.

لاوروف گفت روند سیاسی باید بین دولت طرابلس و رهبر شورشیان هرچه زودتر آغاز شود. او خواستار آتش بس و مذاکرات شد و گفت راه حلی دیگری وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG