لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

پاداش ارائه اطلاعات منجر به آزادی لوینسون به ۲۵ میلیون دلار افزایش یافت؛ تشکر خانواده او از پرزیدنت ترامپ


کریستین همسر رابرت لوینسون در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان- اسفند گذشته
کریستین همسر رابرت لوینسون در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان- اسفند گذشته

اعضای خانواده رابرت لوینسون، مامور پیشین اف‌بی‌آی که ۱۲ سال پیش در ایران ناپدید شد، روز دوشنبه به خاطر تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ در افزایش مبلغ پاداش تعیین شده برای اطلاعات منجر به یافتن مکان و بازگشت صحیح و سالم او به میهن به رقم ۲۰ میلیون دلار، از رئیس‌جمهوری ایالات متحده سپاسگزاری کردند.

به این ترتیب، و با احتساب ۵ میلیون دلار پاداشی که پیشتر از سوی اف‌بی‌آی تعیین شده بود، اکنون مجموع پاداش قابل پرداخت به فرد یا افرادی که این اطلاعات را ارائه دهند به ۲۵ میلیون دلار رسیده است.

در بیانیه‌ای که بخش فارسی صدای آمریکا نیز نسخه‌ای از آن را دریافت کرده، آمده است: «ما می‌خواهیم مراتب تقدیر صمیمانه‌‌مان را به پرزیدنت ترامپ و همه کسانی که در دولت او هستند و هر روز برای بازگشت باب لوینسون به خانه می‌کوشند، تقدیم کنیم. اعلان امروز نشان‌دهنده تعهد آنها به این ماموریت است. ما سپاسگزاریم و چشم به راه روزی هستیم که همسر و پدرمان [باب لوینسون] بتواند شخصا از آنها سپاسگزاری کند.»

خانواده آقای لوینسون همچنین گفته‌اند: «تنها کاری که مقامات ایران باید انجام دهند این است که او را به خانه بفرستند.»

در این بیانیه از «کسانی که در ایران یا جاهای دیگر از مکان باب لوینسون اطلاع دارند، و یا اطلاعاتی در اختیار دارند که موجب بازگرداندن او به ما می‌شود» خواسته شده است تا با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایالات متحده تماس گرفته و یا به نشانی info@rewardsforjustice.net ایمیل بفرستند.

در بیانیه خانواده لوینسون همچنین آمده است: «چهل سال پیش، یعنی در سال ۱۹۷۹، در چنین روزی ۵۲ آمریکایی برای مدت ۴۴۴ روز گروگان گرفته شدند. باب لوینسون بیش از ده برابر این مدت – یعنی ۴۶۲۴ روز – در اسارت بوده است. باب لوینسون باید به خانه بازگردد و [رویه] گروگان‌گیری [رژیم] ایران به عنوان یک سیاست دولتی باید پایان یابد.»

صبح روز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ اعلام شد که دولت ایالات متحده برای اطلاعاتی که به برگشت صحیح و سالم رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی ناپدید شده در ایران، بیانجامد ۲۰ میلیون دلار پاداش پرداخت می‌کند.

حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار دو عکس از آقای لوینسون نوشت که او در تاریخ ۹ مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ایران بعد از ترک هتل و در مسیر فرودگاه، ناپدید شد. در ادامه این توئیت آمده است که «دولت ایالات متحده جایزه ای تا حد ۲۰ میلیون دلار برای هرگونه اطلاعاتی که به برگشت صحیح و سالم آقای لوینسون منجر گردد، تعیین کرده است.»

وزارت خارجه آمریکا در آستانه چهلمین سالگرد اشغال و گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شده است. در راستای خواستهای دوازده گانه آمریکا از مقامات تهران برای تغییر رفتارشان، مقامات آمریکا بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا آمریکایی‌های دربند در ایران را فورا آزاد کنند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه ویژه صدای آمریکا درباره رابرت لوینسون بروید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG