لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

نماینده مجلس آمریکا: ابوخطاله در دادگاه نظامی محاکمه شود


طرحی از دادگاه احمد ابوخطاله، مظنون حمله سال ۱۳۹۱ به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی
طرحی از دادگاه احمد ابوخطاله، مظنون حمله سال ۱۳۹۱ به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید کسانی که علیه این کشور دست به اقدامات تروریستی زده‌اند، دشمن جنگی هستند.

یک عضو با سابقه مجلس نمایندگان آمریکا می گوید محاکمه متهمان به فعالیت های تروریستی علیه این کشور – که احمد ابوخطاله تازه ترین مورد آن استباید بجای دادگاه مدنی در دادگاه نظامی بازداشتگاه گوآنتانامو انجام شود.

مایکل راجزر، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان گفت با احمد ابوخطاله، مظنون به رهبری حمله تروریستی بنغازی باید مثل دشمن جنگی برخورد شود نه مثل یک جنایتکار.

او در ادامه گفت برخورد غیرنظامی با چنین فردی برای کشور هزینه در بر خواهد داشت و نخواهد گذاشت مقامات به اطلاعات باارزشی از مظنونین به فعالیت‌های تروریستی دست پیدا کنند.

احمد ابوخطاله، مظنون به رهبری حمله مرگبار به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی در سال ۱۳۹۱، که به مرگ سفیر و سه دیپلمات آمریکایی منجر شد، روز شنبه در جریان محاکمه در یک دادگاه فدرال در شهر واشنگتن اظهار بی‌گناهی کرد.

آقای راجرز همچنین گفت ابوخطاله «با نظرات بازجویان موافقت کرده، ولی با آنها همکاری نکرده است.»

نیروهای ویژه ارتش آمریکا و اف بی آی اوایل ماه ژوئن ابوخطاله را در نزدیکی بنغازی دستگیر کردند. بازجویی‌های اولیه از او روی یک ناو ارتش آمریکا انجام شد.

نمایندگاه جمهوریخواه کنگره از دولت باراک اوباما و وزارت خارجه انتقاد کرده‌اند که در مورد حفظ امنیت در منطقه آشوب‌زده‌ای که کنسولگری آمریکا در آن قرار داشت، و احتمال فعالیت‌های تروریستی در آن می رفت، سهل‌انگاری کرده‌اند.

پرونده ابوخطاله هدف دولت آقای اوباما برای محاکمه متهمان به اقدامات تروریستی در محاکم غیرنظامی را به محک گذاشته است. جمهوریخواهان انتقاد کرده‌اند که متهمان به فعالیت‌های تروریستی علیه آمریکا شایستگی آن را ندارند که از حمایت نظام قضایی این کشور برخوردار شوند.

جلسه بعدی دادگاه ابوخطاله روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG