لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

آمریکا: حمله داعش در یمن را محکوم می کنیم، ترکیه در جنگ با داعش همکاری کند


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۹ اوت در جمع خبرنگاران موضع ایالات متحده را درباره شماری از تحولات روز جهان بیان کرد.

جان کربی گفت واشنگتن حمله انتحاری امروز داعش در یمن را محکوم می کند. انفجار یک خودروی حامل بمب در شهر عدن دستکم ۵۴ کشته و شمار بیشتری مجروح برجای گذاشت.

وی ضمن تسلیت و همدردی با خانواده های قربانیان گفت: "این حمله نشان دهنده لزوم یک توافق جامع و کامل است تا خلاء ناشی از جنگ داخلی و آشفتگی سیاسی را پر کند. در غیاب یک راه حل سیاسی ما نگران فعالیت داعش و القاعده در شبه جزیره عربستان هستیم و تا وقتی که این راه حل پیدا نشود، متاسفانه مردم بیگناه آسیب خواهند دید."

آقای کربی گفت هفته گذشته جان کری وزیر خارجه آمریکا در جده یک راه حل حامل و جامع برای یمن ارائه داد. او گفت: "ما طرف ها را ترغیب می کنیم تا از این فرصت استفاده کنند."

ترکیه و همکاری در جنگ با داعش

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره جنگ سوریه و سرکوب نیروهای کرد سوریه توسط ارتش ترکیه گفت: "ما نقاط منازعه در سوریه از جمله منطقه مرزی ۹۰ کیلومتری که داعش در آن نیست و ترکیه، کردها و اپوزیسیون سوریه در آن در حال جنگ هستند را از نزدیک مشاهده می کنیم. او گفت از تمام طرف ها می خواهیم به جای جنگ با یکدیگر بر داعش که هدف مشترک همگان است تمرکز کنند.

آمریکا: جنگ میان نیروهای ترکیه و کرد "غیرقابل قبول" است

جان کربی گفت "فقدان مشروعیت دولت بشار اسد در سوریه از جمله عوامل خلق داعش بود و اسد از همین گروه نفع برد چرا که داعش باعث ماندن او شد."

وی گفت ترکیه متحد ناتو و عضو ائتلاف ضدداعش است و آمریکا انتظار دارد شاهد همکاری ترکیه علیه گروه داعش باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد، عملیات چند روز گذشته ترکیه در سوریه بدون هماهنگی با آمریکا بوده و به مبارزه با داعش کمک نمی کند.

XS
SM
MD
LG