لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

رسانه‌های آمریکا به نقل از خلیل‌زاد: با طالبان بر سر چارچوب روند صلح افغانستان به توافق اصولی رسیدیم


زلمی خلیل زاد نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور افغانستان

نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور افغانستان روز دوشنبه هشتم بهمن ماه از توافق اصولی با گروه طالبان بر سر چارچوب طرح صلحی خبر داد که می‌تواند به جنگ هفده ساله در افغانستان پایان دهد.

زلمی خلیل‌زاد از یک توافق کلی بر سر خروج نظامی آمریکایی از افغانستان خبر داده است. او به روزنامه نیویورک تایمز این خبر را گفته و شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز از طریق سفارت آمریکا در کابل آن را تایید کرده است.

به گفته سرپرست هیئت مذاکره کننده آمریکا با طالبان، بر اساس چارچوب کلی این توافق، عزم طالبان در جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پایگاه تروریسم، در ازای خروج نظامی آمریکا، ارزیابی خواهد شد.

آقای خلیل‌زاد در گفت‌وگو با نیویورک تایمز خاطر نشان کرده است که بر سر پیش نویس این چارجوب کلی توافق اصولی حاصل شده است، اما بر سر جزئیات آن باید گفت‌وگو شود و در صورت توافق، نهایی شود.

وی که پس از شش روز مذاکره با طالبان در قطر از پیشرفت عمده خبر داده و به کابل رفته است، پیشتر در روز دوشنبه در توئیتی نوشت برقراری صلح بالاترین اولویت آمریکا در کشور جنگ زده افغاسنتان است.

آقای خلیل‌زاد روز شنبه در توئیتر از «پیشرفت عمده» در مذاکرات هفته پیش خود با طالبان در دوحه خبر داد، اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد و تنها گفت پربارتر از قبل بوده و هنوز هیچ چیز قطعی نشده است.

یک روز بعد، وزیر خارجه آمریکا از پیشرفت در مذاکرات صلح خبر داد و ضمن تاکید بر پیگیری جدی آمریکا برای جلوگیری از تروریسم بین‌الملل گفت، به صورت جدی پیگیر روند صلح در افغانستان هستیم.

مایک پمپئو همچنین گفت که واشنگتن با همکاری کابل و تمام طرف‌های ذینفع تلاش می‌کند حاکمیت، رفاه و استقلال افغانستان را تقویت کند و هر توافقی باید بر آمده از مذاکرات دولت افغانستان و طالبان باشد.

به گزارش سی‌ان‌ان، پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران مذاکرات اخیر آمریکا و طالبان را «دلگرم کننده» خواند، اما خروج کامل و فوری آمریکا از افغانستان را رد کرد.

ایالات متحده، دولت افغانستان و گروه اسلامگرای طالبان را تشویق به مذاکره مستقیم با هدف دادن به جنگ کرده و نماینده ویژه آمریکا پیشتر نیز مذاکراتی مختلفی با نمایندگان کابل و گروه طالبان داشته است.

زلمی خلیل‌زاد در سفر به منطقه - که از ۱۸ آغاز شده - علاوه بر افغانستان، با مقام‌های هند، چین و پاکستان نیز دیدار می‌کند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG