لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

وزیر خارجه آمریکا: به صورت جدی پیگیر مذاکرات صلح افغانستان هستیم


وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۷ بهمن ماه از پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان و پیگیری جدی آمریکا برای جلوگیری از تروریسم بین المللی خبر داد.

مایک پمپئو در توئیتی نوشت که ایالات متحده به صورت جدی پیگیر روند صلح، جلوگیری از تروریسم بین المللی و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه است.

آقای پمپئو در ادامه نوشت، ایالات متحده با همکاری دولت افغانستان و تمام طرف‌های ذینفع تلاش می‌کند تا حاکمیت، رفاه و استقلال افغانستان را تقویت کند.

وی در توئیت دیگری درباره سفر زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا به افغانستان نوشت، «او از پیشرفت قابل توجه مذاکرات صلح با طالبان، خبرهای خوبی را گزارش داده است.»

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان روز شنبه ۶ بهمن در چند پیام توئیتری از «پیشرفت عمده» در مذاکرات اخیر خود با گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر خبر داده بود.

زلمی خلیل‌زاد به جزئیات بیشتری اشاره نکرده و تنها گفته بود این مذاکرات پربارتر از مذاکرات قبلی بوده و تاکید کرده که هنوز هیچ چیز قطعی نشده و گفت‌وگوها ادامه دارد.

دولت ایالات متحده، کابل و طالبان را تشویق به مذاکره مستقیم کرده و نماینده ویژه آمریکا پیشتر نیز مذاکراتی با نمایندگان کابل و گروه اسلامگرای طالبان داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG