لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

کری: دسترسی به اینترنت یک ضرورت برای شکوفایی اقتصاد کشورها است


سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵
سخنرانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشستی که در مقر بانک جهانی در شهر واشنگتن برگزار شد، دسترسی به اینترنت را یک ضرورت برای توسعه و شکوفایی اقتصادی کشورها در قرن بیست و یکم دانست.

به گفته آقای کری "وقتی امروز درباره هزینه کردن در زیر ساخت کشورها صحبت می‌کنیم، همزمان با ساختن جادها، پلها، بنادر، سدها، فرودگاهها و شبکه های برق سراسری، دسترسی به اینترنت هم باید مورد توجه و محاسبه قرار گیرد. بنابراین من از همین جا از همه شما که در امور سرمایه گذاری، بودجه نویسی و یا تخصیص بودجه مسئولیت دارید، خواهش می‌کنم عمیقا درباره نقش فزاینده ارتباطات اینترنتی به عنوان مسیر اصلی شکوفایی اقتصادی برنامه ریزی کنید."

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، برپایه یکی از پژوهش‌های بانک جهانی، در صورت افزایش ۱۰ درصدی دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشورهای در حال توسعه، ۲ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی خواهیم داشت.

آقای کری همچنین از تخصیص کمک مالی ۱۷۵ میلیون دلاری اوپک برای کمک به ایجاد شبکه اینترنت پر سرعت در هند، و وام یک میلیارد دلاری کشورش جهت تحت پوشش قرار دادن شهروندان کشورهای در حال توسعه، خبر داد.

به گفته وی، دولت آمریکا برنامه دارد که در کمترین زمان ممکن ۱۰ درصد از شهروندان آمریکا را که به هر دلیلی به اینترنت دسترسی ندارند، تحت پوشش قرار دهد.

جان کری با نقل قولی از پرزیدنت اوباما که سال پیش درباره اینترنت گفته بود، بر جدیت دولت آمریکا برای زیر پوشش گرفتن شهروندان کشور تاکید کرد و گفت "شما حتما اهمیت دسترسی و استفاده از اینترنت را حتی بهتر از پیرمردهایی مانند من می‌دانید. در عصر دیجیتال، برای درخواست کار، پرداخت قبوض، درس خواندن، سفارش پیتزا و حتی معاشرت به اینترنت نیازمندیم. اینترنت یک کالای لوکس نیست، ضرورت است. بدون دسترسی به اینترنت به اقتصاد جهانی وصل نیستیم."

در این نشست، جیم کیم رئیس بانک جهانی از جامعه جهانی خواست که در زمینه محرک‌های جدید اقتصادی مطالعه کنند. وی برای مثال به دگرگونی سبد در آمدی کشورها اشاره کرد.

وی گفت "از سرعت رشد اقتصادی جهان کاسته شده است. و ما هم‌اکنون به دنبال یافتن محرک‌های جدید بازپروری رشد اقتصادی جهان هستیم. اما محرک‌های سنتی مانند اصلاح ساختار اقتصادی و تغییرات در سیاست‌های مالی و پولی کشورها دیگر آن قدر جوابگو نیست."

آقای کیم افزود "در زمانی که قیمت کالاهای تولیدی کشورهای در حال توسعه رو به کاهش است ما به آنها دگرگونی در سبد تولیدیشان را توصیه می کنیم. یکی از آنها سرمایه گذاری برای دسترسی به اینترنت است."

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG