لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

کاخ سفید: دولت اسد به ترک مخاصمه پایبند باشد


جاش ارنست همچنین گفت که ایده ایجاد "مناطق امن" در داخل سوریه، هنوز به عنوان یک "گزینه عملی" مطرح نیست.
جاش ارنست همچنین گفت که ایده ایجاد "مناطق امن" در داخل سوریه، هنوز به عنوان یک "گزینه عملی" مطرح نیست.

در حالی که تلاش‌های آمریکا و روسیه برای احیای آتش بس در سوریه همچنان ادامه دارد، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه ضمن رد ایجاد "منطقه امن" در سوریه، از دمشق خواست به تعهدات خود در توافق ترک مخاصمه پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد "رژیم اسد باید به تهعداتی که (در توافق) پذیرفته پایبند باشد؛ و ما نیز می‌خواهیم روس‌ها از نفوذ خود بر رژیم اسد استفاده کنند تا آن را وادار به این کار کنند."

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت، ایده ایجاد "مناطق امن" در داخل سوریه، هنوز به عنوان یک گزینه عملی مطرح نیست.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا که در ژنو به سر می برد، پیشتر در روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که به زودی آتش بس در حلب در شمال سوریه برقرار شود.

جان کری در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که بحث های زیادی در جریان است، گفت همانطور که در سه روز گذشته تلاش کردیم، در حال نزدیک شدن به نقطه تفاهم هستیم.

وی در ادامه افزود، با این حال هنوز کارهای زیادی در پیش است که باید انجام شود، و برای همین است که ما اینجا هستیم.

جان کری همچنان در ژنو: به آتش‌بس موقت در حلب امیدواریم

سفری جان کری و چند وزیر خارجه دیگر به ژنو برای تلاش برای احیای توافق ترک مخاصمه و ادامه مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه است. وی در بدو سفر گفت، هدف از این سفر کاهش خشونت ها در شهر حلب در سوریه است.

در روزهای گذشته توافق "ترک مخاصمه" که اوایل اسفند ماه در سوریه به اجرا در آمد، اخیرا با مشکل مواجه شده و درگیری نسروهای دولت بشار اسد با مخالفان در شهر حلب افزایش یافته است؛ طوری که تنها در یک هفته ۲۵۰ نفر کشته شدند.

ارتش سوریه که از حمایت روسیه برخوردار است، می گوید نیروهای جبهه النصرت در حلب حضور دارد، اما نیروهای مخالف اسد می گویند این بهانه است و دولت اسد به قصد سرکوب مخالفان به این شهر حمله می کند.

پیش از این استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، از آمریکا و روسیه خواست که هر چه زودتر برای احیای آتش بس در شهر حلب و نیز در سراسر سوریه اقدام کنند.

به دنبال توافق ترک مخاصمه که از حدود دو ماه پیش به اجرا در آمد، عملیات نظامی متوقف شده بود، اما این روند در شمال سوریه شکسته شد.

مهدی نورخبش: یک مشکل اصلی بحران سوریه، خود دخالت روسیه است

استفاد دی میستورا روز دوشنبه گفت "ما، در حقیقت در حال تقویت همکاری، بين آمريکا و روسيه در مرکز عمليات سازمان ملل هستیم؛ به عبارتی داريم خود را برای ايجاد يک مکانيزم آماده می کنيم، اما اين مکانيزم نياز به يک خواست و تمايل سياسی دارد."

نماینده سازمان ملل در امور سوریه افزود: "اين روند در واقع از امروز در حال آغاز است، ما داریم خود را برای ايجاد يک مکانيزم، نظارت و کنترل بهتر بر يک توافق آتش بس جديد آماده می کنيم."

تمدید موقت آتش بس، بدون اشاره به لاذقیه

تلويزيون دولتی سوريه گزارش داد ارتش دولتی این کشور مهلت توقف جنگ در دمشق و اطراف آن را به مدت ۲۴ ساعت ديگر تمديد کرده است؛ اما در بيانيه ارتش به استان ساحلی لاذقيه در شمال کشور اشاره ای نشده است.

گزارش: هنوز در حلب سوریه آتش بس نشده است

پيشتر سرگئی کورالنکو، ژنرال روس، گفته بود که در حال حاضر مذاکراتی برای اعلام "برقراری آرامش و تخفيف حالت جنگی" در استان حلب هم در جريان است.

شهر حلب، پس از حملات هوايی سنگين و طولانی يکشنبه شب، روز دوشنبه پس از تنفسی کوتاه، بار ديگر شاهد حملات موشکی شورشيان مخالف دولت به بخش های تحت کنترل نيروهای دولتی بود. در حالي که همزمان، هلی کوپترهای ارتش سوريه با بمب های خوشه ای به مواضع مخالفان در بخش های ديگر شهر حمله کردند.

علاوه بر اين حمله ها، به گزارش کميته های هماهنگی محلی، در اثر انفجار يک خودرو بمبگذاری شده در يکی از محله های تحت کنترل مخالفان دولت در حلب، يک وکيل و چند نفر دیگر زخمی شدند.

گفته می شود هدف اين بمبگذاری شورای قضايی اسلامی شهر بوده است.

به گفته يک نهاد موسوم به دفاع مدنی سوريه، معروف به کلاه سفيدها، که عمليات امداد رسانی در محله های تحت کنترل نيروهای مخالف دولت در حلب را بر عهده دارد، با وجودی که حلب روز يکشنبه و دوشنبه در مجموع آرام تر از هميشه بود، اما در درگيری های امروز چندين غير نظامی کشته و مجروح شده اند.

تلفات سنگين ۱۱ روز گذشته در حلب، ايالات متحده و کشورهای ديگر را بر آن داشته است تا بی درنگ به دنبال راهی برای جلوگيری از خونريزی بيشتر و اجرای يک توافق آتش بس فراگير و با دوام باشند.

بنابر گزارش ناظران، در اين مدت تا کنون بيش از ۲۵۰ نفر در حلب کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG