لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۶

کری: شهرک سازی ها نباید مذاکرات را منحرف کند


در حالی که مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسیطینی خود را آماده از سرگیری مذاکرات صلح در روز چهارشنبه در اورشلیم می کنند، اسرائیل در اقدامی جنجالی اعلام کرده است که دست به شهرک سازی جدیدی در مناطق اشغالی خواهد زد.

موضوع شهرک سازی ها یک مانع کلیدی در ادامه مذاکرات از دور قبلی آن در سال ۲۰۱۰ بوده است. فلسطینی ها می گفتند از شرکت در مذاکرات - مادامی که اسرائیل به ساختن شهرکها در سرزمینهای متعلق به کشور آینده فلسطینی ها ادامه دهد - خودداری می کنند. بخشی از اورشلیم شرقی و کرانه باختری از جمله این سرزمینها هستند.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا که از آغاز دوره وزارت خود نقش اساسی در پیشبرد مذاکرات و از سرگیری آن داشته، می گوید فعالیتهای شهرکسازی اسرائیل نباید مذاکرات صلح با فلسطینیان را منحرف کند.
آقای کری روز دوشنبه هنگام بازدید از بوگوتا پایتخت کلمبیا گفت «ایالات متحده امریکا همه شهرکها را نامشروع می داند» اما افزود موضوع شهرکها با حل مشکلات امنیتی و مرزی در مذاکرات حل خواهد شد.

اسرائیل روز یکشنبه ساخت حدود ۱۲۰۰ خانه جدید در مناطق اشغالی - مورد ادعای فلسطینیان در تشکیل دولت آینده شان- را تائید کرد.

مقامهای فلسطینی معتقدند این شهرک سازی به منظور تحت تاثیر قرار دادن روند صلح انجام شده است. یک سخنگوی دولت اسرائیل گفت خانه سازی های جدید در مناطقی است که اسرائیل می خواهد با پایان یافتن مذاکرات برای خود نگهدارد.

مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی روز چهارشنبه مذاکرات صلح را در اورشلیم از سر می گیرند. مارتین ایندیک مذاکره کننده امریکایی نیز در این مذاکرات حضور خواهد داشت.

روز دوشنبه اسرائیل اعلام کرد ۲۶ زندانی فلسطینی قدیمی را در آستانه مذاکرات صلح آزاد خواهد کرد. بیشتر این زندانیان در اواخر دهۀ ۹۸۰ و اوائل ۱۹۹۰ با جرائمی مانند قتل و اقدام به قتل اسرائیلیان و همکاری با فلسطینیان زندانی شده بودند.
اسرائیل پذیرفته است که ۱۰۴ زندانی را آزاد کند ولی آزادی آنها منوط است به پیشرفت مذاکرات صلح است.
مخالفان آزادی زندانیان در اسرائیل می گویند، آزادکردن این افراد جایزه دادن به تروریسم است.
XS
SM
MD
LG