لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

۲۶ زندانی فلسطینی آزاد می شوند


اسرائیل روز دوشنبه فهرست ۲۶ زندانی فلسطینی که ظرف دو روز آینده آزاد خواهند شد را منتشر کرد. بیشتر زندانیانی که آزاد خواهند شد از اواخر دهۀ ۱۹۸۰ و اوائل دهۀ ۱۹۹۰ با جرمهایی مانند قتل و اقدام به قتل در زندان بسر برده اند.

آزادی این زندانیان در آستانه از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان انجام می شود که مورد حمایت آمریکاست. با این حال فلسطینی ها می گویند برنامه ساخت شهرک جدیدی که این هفته اعلام شد مذاکرات صلح را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

وزیر فلسطینی ها در امور زندانیان آزادی این زندانیان را «گامی خوب» و «دستاوردی مهم» توصیف کرد.

این ۲۶ زندانی بخشی از ۱۰۴ زندانی فلسطینی هستند که اسرائیل تصمیم به آزادی آنها - به عنوان بخشی از توافق در «دیپلماسی رفت و برگشت» جان کری برای از سر گیری مذاکرات مربوط به تشکیل کشور فلسطینی - گرفته است.

بعضی از اسرائیلی ها نسبت به تصمیم دولت در آزادی این زندانیان به شدت معترض هستند و آن را جایزه ای برای تروریسم خوانده اند. دادگاه عالی اسرائیل ۴۸ ساعت فرصت دارد که آزادی این زندانیان را متوقف کند، ولی انتظار نمی رود دادگاه عالی در این امر دخالت کند.

انتشار لیست زندانیانی که قرار است آزاد شوند، بعد از تایید ساخت ۱۲۰۰ خانه در یک شهرک نشین تازه در مناطق اشغالی که مورد ادعای فلسطینیان است اعلام شد.
این مناطق شامل بخشهایی از اورشلیم شرقی و ساحل غربی رود اردن می شود.

فلسطینی ها اروشلیم شرقی و ساحل غربی رود اردن را بخشی از دولت و کشور آینده خود می دانند و می گویند گسترش شهرک نشین ها تشکیل چنین دولتی را برای آنها سخت تر می کند.

دولت امریکا از پذیرفتن مشروعیت این خانه سازی ها برای اسرائیل امتناع می کند و از هر دو طرف خواسته است کاری نکنند که مذاکرات را مشکلتر از آنچه هست کند.
XS
SM
MD
LG