لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

ابو عمر شیشانی مشاور نظامی رهبر داعش کشته شد


شیشانی متولد گرجستان، سی ساله، از مشاوران نظامی رهبر داعش بود.
شیشانی متولد گرجستان، سی ساله، از مشاوران نظامی رهبر داعش بود.

مقامهای امنیتی عراق و سوریه از مرگ "ابو عمر شیشانی" از فرماندهان گروه داعش در روز دوشنبه خبر دادند.

ابو عمر شیشانی از اهالی چچن در فدراسیون روسیه بود و به گفته مقام امنیتی عراقی وی در جریان حمله موشکی آمریکا به شهر رقه در سوریه زخمی شده و سپس جان باخته است.

ابو عمر الشیشانی از برجسته ترین افراد داعش بود که از سوی آمریکا تحت پیگرد قرار داشت.

الشیشانی در سال ۱۹۸۶ در گرجستان که آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، به دنیا آمد. از او به عنوان مشاور نظامی ابوبکر بغدادی رهبر گروه داعش نام می برند.

تا به حال چندبار خبر کشته شدن یا بازداشت او در رسانه ها منتشر شد اما هر بار این خبر تکذیب شد. دو ماه پیش رسانه‌های عراقی به نقل از منابع امنیتی این کشور، از دستگیری او در کرکوک خبر داده بودند که بعدا تکذیب شد.

این بار سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنتاگون، کشته شدن عمر شیشانی، از مقام های داعش را تائید کرده است.

از ابو عمر الشیشانی چندی پیش ویدئویی منتشر شد که در آن گفته بود در راه بازگرداندن خلافت به سرزمینهای اسلامی، آماده شهادت است.

شیشانی گفته بود، "هدف ماروشن است. همه می‌دانندکه چرا داریم می‌جنگیم. ما مسیر خلافت را می‌پیمائیم. می‌خواهیم خلافت را بازگردانیم و اگر خداوند احیای خلافت را در سرنوشت ما قرار نداده باشد از او می‌خواهیم به ما فیض شهادت بدهد."

در هفته های اخیر داعش شکست های سنگینی خورده اما با وجود بازپس گرفته شدن بخش هائی از سرزمینهای زیر کنترل داعش، هنوز قسمتهایی از عراق و سوریه توسط این گروه اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG