لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

شش موردی که کری باید در بحرین در نظر بگیرد: از حقوق بشر تا حمایت امنیتی


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر - مرداد ۱۳۹۴
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر - مرداد ۱۳۹۴

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده قرار است در هفته جاری به بحرین، یکی از متحدان واشنگتن در خاور میانه، سفر کند؛ سفری که حدود سه هفته پیش از دیدار رئیس جمهوری آمریکا با سران کشورهای حوزه خلیج فارس در نشستی در عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

نشریه هافینگتون پست در گزارشی در همین زمینه، با یادآوری این که بحرین متحد دیرینه و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیح فارس است، می‌نویسد با این حال حکومت بحرین "منتقدان صلح‌طلب" در آن کشور را به صورت "خشونت‌‌آمیزی" سرکوب می‌کند.

این نشریه به تظاهرات دمکراسی خواهان از اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی در بحرین اشاره کرده و می‌نویسد، سرکوب این تظاهرات موجب بروز نوعی "دو قطبی خطرناک" در جامعه شده که تهدیدی است برای وقوع درگیری‌های فرقه‌ای و بحران اقتصادی در آن کشور.

به عقیده نویسنده هافینگتون پست، انجام اصلاحات سیاسی بهترین راه برای اطمینان یافتن از حفظ ثبات و امنیت در بحرین است و در ادامه به شش موردی که به عقیده او جان کری باید در این راستا در سفر آتی خود به این کشور پادشاهی در نظر داشته باشد، اشاره می‌کند.

۱-طرح دوباره درخواست علنی آزادی منتقدان سیاسی: وزارت خارجه آمریکا در فوریه گذشته خواستار آزادی مخالفان حکومت بحرین، مانند ابراهیم شریف و شیخ علی سلمان، شد. آقای کری باید در این سفر بار دیگر درخواست آزادی آنها و دیگر منتقدان سیاسی را تکرار کند.

۲-محافظت از شأن آمریکا: از سال ۲۰۱۱ به این طرف، خاندان سلطنتی بحرین با کنار زدن دولت آمریکا در برخی مسائل، نشان داده‌اند که شریک قابل پیش بینی نیستند. انتقادهای تند از سفیر آمریکا در منامه و مقام‌های ارشد وزارت خارجه از سوی رسانه‌های مورد حمایت دولت و برخی اعضای کابینه بحرین، عدم پذیرش دعوت سال گذشته باراک اوباما از سوی پادشاه بحرین برای شرکت در نشست کمپ دیوید و رفتن به نمایشگاه اسب در بریتانیا به جای آن، عدم صدور مجوز ورود به جیم مک گاورن از اعضای کنگره در سال ۲۰۱۴‌ و اخراج تام مالینوفسکی از مقام‌های وزارت خارجه از بحرین در پی دیدار با رهبران اپوزیسیون، باید مد نظر وزیر خارجه آمریکا باشد.

۳-دیدار با رهبران مخالفان: جان کری باید نشان دهد که روابط دولت ایالات متحده با بحرین تنها منحصر به خاندان حاکم نیست، بلکه مخالفان سیاسی، جامعه مدنی و عموم مردم آن کشور را نیز در بر می‌گیرد. با این که بیشتر چهره‌های شاخص اپوزیسیون بحرین زندانی هستند، اما برخی از آنها هنوز آزاد هستند و آقای کری باید با آنها دیدار کند. حتی می‌تواند درخواست ملاقات با زندانیان را مطرح کند و برای منامه روشن کند که تعامل با چهره‌های مشروع اپوزیسیون بخش متعارف و استاندارد دیپلماسی آمریکاست و برخوردهایی مانند آنچه با تام مالینوفسکی صورت گرفت، واشنگتن را در این زمینه مرعوب نخواهد کرد.

۴-طرح مواردی که حقیقت ندارند: آقای کری یک عادت نه چندان مفید دارد که گذار مصر به دمکراسی را مورد ستایش قرار می‌دهد، در حالی که چنین گذاری وجود خارجی ندارد. حمایت از دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، به اعتبار وزارت خارجه آمریکا در جامعه مصر آسیب می‌زند و اهداف اسالات مکتحده در مبارزه با افراطگرایی را زیر سئوال می‌برد. وی نباید چنین اشتباهی را در بحرین تکرار کند.

۵-ملاقات با مدافعان حقوق بشر در بحرین: وزیر خارجه آمریکا می‌تواند درخواست دسترسی به آن دسته از مدافعان حقوق بشر بحرینی که در حبس هستند را مطرح کند و با آنهایی که آزاد هستند – مانند نبیل رجب که زندانی نشده اما اجازه خروج از کشور را ندارد – ملاقات کند. جان کری می تواند از این فرصت برای ارائه توضیح به جامعه مدنی بحرین درباره رویکرد واشنگتن در موارد بخصوص، استفاده کند. جامعه مدنی بحرین قطعا در فعالیت‌های خود با محدویت‌هایی روبرو است و ملاقات با وزیر خارجه آمریکا حتما برای آنها کمک کننده خواهد بود.

۶-یادآوری به نیروهای امنیتی بحرین که وقت مشارکت همه فرا رسیده:نیروهای امنیت بحرین تقریبا در انحصار اقلیت سنی حاکم بر آن کشور است و اکثریت شیعه بحرین حضور چندانی در میان نیروهای پلیس و ارتش آن کشور ندارند. با وجود تشکیل کمیسیون مستقلی از سوی پادشاه بحرین در سال ۲۰۱۱ برای تهیه و پیگیری برنامه‌ای برای مشاکت دادن گروه‌های مختلف بحرین در سطوح مختلف نیروهای امنیتی، هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته است و ایالات متحده با تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی بحرین، به این "عدم تعادل ناسالم" کمک می‌کند. جان کری در سفر آتی خود به منامه باید مشخص کند که برای ادامه یافتن این حمایت‌ها، دستگاه امنیتی بحرین باید فورا به این موضوع رسیدگی کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG