لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

جان کری: سال ۲۰۱۵ سکویی برای نگاه به آینده


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مقاله ای در روزنامه بوستون گلوب، به برخی از اقدامات مهمی که در سال ۲۰۱۵ میلادی صورت گرفته است اشاره کرده و می نویسد، رهبران جهان این امکان را دارند که آینده را بر اساس این دستاوردهای عمده بسازند.

یکی از اقدامت مهم مورد اشاره آقای کری توافق جامع اتمی با ایران است. به گفته او "در ماه ژوئیه، آمریکا و شریکانش در مذاکرات با ایران در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، که تمام راه های بالقوه به سوی تسلیحات هسته ای را مسدود می کند، به توافق رسیدند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه می گوید "همانطور که موافقت شد، ایران از آن هنگام برچیدن عناصر مهم تاسیسات اتمی خود را آغاز کرده و روز ۲۸ دسامبر بخش عمده ای از موجودی اورانیوم غنی شده را از کشور خارج کرد. این اقدام گاهشمار قبلی دو تا سه ماه برای ایران جهت تولید اورانیوم کافی برای ساختن یک بمب را، به بیش از سه برابر افزایش می دهد؛ و این عنصر تکنیکی مهمی است که انجام آن را، از روزی که ایران تصمیم بگیرد، دست کم یک سال عقب خواهد انداخت. ما باید از نزدیک به نظارت بر اجرای توافق ادامه دهیم تا برطرف شدن شبح یک ایران اتمی به عنوان تهدیدی برای امنیت خاورمیانه و صلح جهانی مسلم شود."

جان کری، در این یادداشت توافق جهانی اخیر در پاریس برای جلوگیری از زیانبارترین آثار تغییرات اقلیمی را نیز مهم دانسته و می نویسد "تلاش ها و مذاکرات قبلی به دلیل شکاف بین کشورهای صنعتی و در حال توسعه، شکست خورد. با نزدیک شدن به چین - بزرگترین پخش کننده گازهای گلحانه ای - و تاکید بر قابلیت اقتصادی باورنکردنی فناوری انرژی پاک، ما قادر شدیم به توافقی که پیامی روشن برای همه می فرستد، دست یابیم. ما اینک مشترکا مسئول هستیم حرکتی را که در پاریس شکل گرفت حفظ کنیم، تا هدف هایی که در آنجا تعیین شد، نه فقط به عنوان سقفی برای آنچه می توانیم انجام دهیم، بلکه سکویی جهت دستاوردهای بیشتر تلقی شود."

در مورد سوریه، آقای کری بحران آوارگان و افراط گرایی خشن ناشی از آن را "مهم ترین چالش برای همگان" توصیف کرده و می گوید "استراتژی ایالات متحده سه جانبه است. نخست، ما پیکار برای شکست گروه تروریستی معروف به داعش را – از طریق ائتلاف بین المللی ۶۵ کشوری که بسیج کرده ایم - شدت بخشیده ایم. در این هفته، نیروهای عراقی، با پشتیبانی ائتلاف، شهر رمادی مرکز استان انبار را بازپس گرفتند و منطقه تحت کنترل تروریست ها را کوچکتر کردند. تلاش های ما، هم متوجه شبکه های اصلی داعش در سوریه و عراق است، و هم خنثی کردن تلاش های تروریست ها برای تشکیل شاخه ها یا ترغیب حملات در مناطق دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا. دوم، ما با شریکان خود برای جلوگیری از گسترش خشونت در خاورمیانه و مراقبت از آوارگان و قربانیان دیگر با شریکان خود کار می کنیم. سوم، ما برنامه دیپلماتیک جدیدی برای پایان مناقشه در سوریه، تشویق انتقال سیاسی و منزوی کردن تروریست ها آغاز کرده ایم؛ که برای نخستین بار تمام بازیگران بین المللی عمده را کنار هم نشاند و در عین حال یک جدول زمانی برای مذاکرات بین اپوزیسیون مسئول و دولت سوریه فراهم می آورد."

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده "موانع برای برقراری صلح در سوریه همچنان بزرگ هستند، و به یک راه حل بسیار قاطع نیاز است؛ هر قدر بیشتر به سوی این هدف پیش رویم، آغاز کردن تلاشی پویا و یکپارچه علیه داعش، آسان تر خواهد بود."

جان کری در ادامه یادداشت خود در بوستون گلوب، همچنین به "تصمیم شجاعانه" پرزیدنت اوباما برای عادی سازی روابط دیپلماتیک با کوبا، و سفر خود به هاوانا؛ تلاش هایی که برای مهار ویروس ابولا در غرب آفریقا صورت گرفت، و همینطور به دستاوردهای دیپلماتیک در نیجریه، برمه، سری لانکا ، ونزوئلا و کلمبیا اشاره کرده و می نویسد "علیرغم آشوب و تراژدی، سال ۲۰۱۵ امید تازه ای بوجود آورده است که جامعه جهانی می تواند متحد شود و از پس حتی سخت ترین مشکلات برآید."

XS
SM
MD
LG