لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

جان دینگل، «ریش سفید» کنگره آمریکا، در ۹۲ سالگی درگذشت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جان دینگل، عضو پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، دارای طولانی ترین سابقه خدمت در کنگره در تاریخ آمریکا، استاد قانونگذاری و مدافع سرسخت صنعت خودروسازی دیترویت روز هفتم فوریه درگذشت. این دموکرات ایالت میشیگان هنگام مرگ ۹۲ ساله بود.

دینگل پیش از بازنشستگی در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۹ سال در مجلس نمایندگان خدمت کرد. دبی دینگل، نماینده کنگره و همسر جان دینگل، می گوید او پنج شنبه در خانه اش در دیربورن با زندگی وداع کرد.

دینگل با ۱۹۲ سانتیمتر قد و اتاق کاری مملو از سر حیوانات شکار شده شخصیتی تاثیرگذار داشت. دینگل در دوره چندین رئیس جمهور از دوایت آیزنهاور تا باراک اوباما در کنگره نماینده بود.

دینگل از حامیان دیرین بیمه درمانی همگانی بود و این آرمان را از پدر مرحوم اش به ارث برده بود.

جان دینگل متولد ۸ ژوئیه ۱۹۲۶ در ایالت کلورادو بود ولی در ایالت میشیگان، جایی که پدرش به نمایندگی کنگره انتخاب شده بود، بزرگ شد. او پس از دوره کوتاهی خدمت در نیروی زمینی آمریکا در اواخر جنگ جهانی دوم مدرک حقوق خود را از دانشگاه جرج تاون گرفت.

دینگل جوان در پی فوت ناگهانی پدرش در سال ۱۹۵۵ به عنوان وکیلی ۲۹ ساله در یک انتخابات ویژه موفق شد کرسی پدرش را حفظ کند.

جان دینگل پیشتر در دوران جوانی در کنگره امر بر بود و در زمان تحصیل در دانشگاه مسئولیت نظارت بر آسانسورهای کنگره را برعهده داشت.

او در سخنرانی در صحن مجلس نمایندگان در سال ۲۰۰۹ یادآوری کرد که نخستین بار در ۶ سالگی و در اوج حیرت پا به این مکان گذاشته بود.

او چهار سال پس از بازنشستگی در سپتامبر ۲۰۱۸ دچار حمله قلبی شد و مدتی در بیمارستان بستری بود.

یکی از پسران جان دینگل ۱۵ سال در مجلس ایالتی میشیگان خدمت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG