لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

آمریکا در اقدامی تاریخی، یک فضانورد ژاپنی را به ماه خواهد فرستاد


ماموریت آتی «آرتمیس» سازمان ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، شامل یک فضانورد ژاپنی خواهد بود که بخشی از توافق بین دو کشور است.

بر اساس توافقی که روز چهارشنبه دهم آوریل تایید شد، ژاپن قرار است یکی از فضانوردان خود را برای پیوستن به ماموریت آرتمیس انتخاب کند.

در صورت تحقق، این فضانورد ژاپنی اولین فضانورد غیرآمریکایی خواهد بود که بر سطح ماه فرود می‌آید.

بر اساس گزارش اسپیس پالیسی آن‌لاین، این توافق در جریان سفر نخست وزیر ژاپن به واشنگتن و دیدارش با رئیس جمهوری آمریکا در روز چهارشنبه اعلام شد.

دولت ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که برنامه آرتمیس ناسا برای ماه، فضانوردان بین‌المللی را تا پایان این دهه بر سطح ماه فرود خواهد آورد.

هنوز مشخص نیست که فضانورد ژاپنی که قرار است انتخاب و معرفی شود، در کدام ماموریت آرتمیس حضور خواهد داشت.

ماموریت آرتمیس ۲ که قرار است در سپتامبر ۲۰۲۵ انجام شود، فضانورد کانادایی جرمی هانسن را به عنوان فرمانده ماموریت خواهد داشت.

هانسن و سه فضانورد ناسا به عنوان اولین خدمه ای که سوار کپسول اوریون می شوند، به ماه سفری رفت و برگشت خواهند داشت.

بازگشت ناسا به ماه همچنین شامل برنامه هایی برای پرتاب سه فضانورد آژانس فضایی اروپا و یک فضانورد آژانس فضایی کانادا به دروازه قمری (یک پاسگاه مداری آینده به دور ماه) است.

با این حال، فضانورد ژاپنی تنها فضانورد بین المللی خواهد که بر سطح ماه قدم خواهد گذاشت.

ایالات متحده برای رقابت با برنامه‌های چین در زمینه فرود آوردن فضانوردان خود بر سطح ماه و ایجاد یک پایگاه انسانی پایدار در آن، بر ماموریت آرتمیس تکیه دارد.

آرتمیس ۳ قرار است در سپتامبر ۲۰۲۶ پرتاب شود، اولین باری است که از زمان ماموریت‌های آپولو، فضانوردان پا روی سطح ماه خواهند گذاشت.

در این ماموریت، همچنین اولین زن و اولین فرد رنگین پوست بر ماه فرود خواهند آمد.

XS
SM
MD
LG