لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

ژنرالی که ایران را خطرناک‌تر از داعش می‌داند؛ جیمز متیس کیست؟


ژنرال متیس در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب
ژنرال متیس در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب

ژنرال جیمز متیس، یک نظامی باسابقه که یکی از گزینه‌های اصلی رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای وزارت دفاع ایالات متحده است، ایران را تهدیدی بزرگ‌تر از داعش می‌داند اما در عین حال می‌گوید که توافق هسته‌ای(برجام) را نمی‌توان از بین برد.

ژنرال جیمز متیس مدتی است که در بخش خصوصی کار می‌کند اما این منتقد سیاست‌های باراک اوباما سابقه و جایگاه ویژه‌ای در امور نظامی دارد.

حدود سه سال و نیم است که ژنرال متیس بازنشسته شده است. آخرین سمت این تفنگدار سابق نیروی دریایی ۶۶ ساله، فرماندهی «ستاد مرکزی فرماندهی» بود. حوزه مسئولیت ستاد مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا از شاخ آفریقا تا خاورمیانه و آسیای مرکزی را در بر می‌گیرد.

باراک اوباما، متیس را جانشین دیوید پترائوس در این سمت کرد و حدود سه سال و نیم در این سمت حضور داشت.

اما این بوش پسر بود که ژنرال متیس را به فرماندهی ستاد نیروهای مشترک ایالات متحده برگزید. او همزمان به مدت دو سال فرمانده نیروهای ناتو بود.

آخرین مأموریت او در جبهه‌ها رهبری نیروی اعزامی تفنگداران دریایی متعلق به ستاد مرکزی تفنگداران دریایی در جنگ عراق بود.

متیس در افغانستان و جنگ اول خلیج فارس هم خدمت کرده است و گفته می‌شود از محبوبیت بسیاری میان نیروهای خود برخوردار بود چرا که در سمت فرماندهی هم در کنار افسران و سربازان خود دیده می‌شد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری منتخب در مورد متیس گفته است که او «سابقه کاری نظامی افسانه‌ای» دارد.

ژنرال متیس معتقد است ایران «سرچشمه بی‌ثباتی در منطقه» است؛ به خصوص با پیدایش داعش. به نظر او توافق هسته‌ای را نمی‌توان از بین برد و صرفا ترمزی است در مقابل تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران.

چهار سال پیش این نظامی حرفه ای بر این باور بود که به مخالفین بشار اسد سلاح داده شود تا با گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی مقابله کنند. او البته از رئیس جمهوری منتخب هم انتقادهایی کرده است.

متیس، فارغ التحصیل کالج ملی جنگ است و کتابخانه شخصی او با بیش از هفت هزار جلد کتاب در ارتش زبانزد همه است.

ارتش همه زندگی او بوده تا جایی که هیچ گاه ازدواج نکرد و خود را وقف مطالعه و شرکت در جنگ کرد. یکی از کارهای بیسابقه ژنرال متیس این بود که پیش از اعزام به عراق، آموزش فرهنگ عرب و یادگیری حساسیت‌های فرهنگی را برای سربازانش الزامی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG