لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

آمریکا برای نخستین بار در سازمان ملل متحد علیه قطعنامه محکومیت حضور اسرائیل در جولان رای می دهد


گزارشی از روزنامه تایمز اسرائیل

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در چرخشی چشمگیر در سیاست ایالات متحده، می گوید نمایندگی آمریکا پس از سال ها رای ممتنع، به آن قطعنامه «جانبدارانه» رای مخالف خواهد داد.

دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد، ایالات متحده برای نخستین بار، علیه قطعنامه سالانه ای رای می دهد که از اسرائیل می خواهد بلندی های جولان را ترک کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، که روزهای پایانی کاری اش را می گذراند در بیانیه ای گفت ایالات متحده در رای گیری برنامه ریزی شده برای جمعه بر سر قطعنامه «منطقه اشغالی جولان سوریه» رای ممتنع سالانه اش را به «نه» تغییر می دهد: «اگر این قطعنامه هیچ گاه بر منطقی استوار بود، امروز قطعا چنین نیست. این قطعنامه صرفا به شکلی جانبدارانه علیه اسرائیل است.»

این قطعنامه غیرالزام آور که هر ساله در «کمیته سوم» مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رای گذاشته می شود، بر مبنای قوانین بین الملل به «غیرقانونی بودن تصمیم» اسرائیل در «تحمیل قوانین و مقررات خود بر مناطق اشغالی جولان» ایراد می گیرد.

اسرائیل بلندی های جولان را در «جنگ شش روزه» سال ۱۹۶۷ تصرف کرد و در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی به سرزمین های خودش افزود. اما ایالات متحده و جامعه بین المللی در این سال ها از به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر این مناطق سرباز زده و آن را رسما سرزمین های سوری تحت اشغال اسرائیل محسوب کرده اند.

با این وجود، نیکی هیلی در بیانیه روز جمعه گفت که «ادامه جنایاتی که رژیم اسد مرتکب می شود تاییدی بر عدم کفایت آن در حکمرانی بر هر کسی است».

هر چند رای منفی آمریکا مانع تصویب قطعنامه در مجمع عمومی نخواهد شد، اما نشانه ای است حاکی از این که آمریکا برای به رسمیت شناختن حق کنترل اسرائیل بر بلندی های جولان آماده می شود.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG