لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

دیدگاه| محدود کردن جاه طلبی ایران در خاورمیانه


.
.

یادداشتی در واشنگتن تایمز از داگ لمبورن، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کلورادو

ایران می داند که راه به چالش کشیدن اسرائیل جنگ نامتقارن از طریق گروه های دست نشانده است. این گروه های نیابتی به تنش های مرزی دامن زده اند. تنش ها می تواند جامعه بین المللی را وادار کند که اسرائیل را به ترک بلندی های جولان تشویق کند.

جامعه بین المللی شامل ایالات متحده به بلندی های جولان به عنوان منطقه اشغالی نگاه می کنند. اسرائیل در توجیه یک عملیات نظامی احتمالی از بلندی های جولان به داخل سوریه با مشکل جلب مشروعیت بین المللی روبرو خواهد بود.

این سناریو دور از واقعیت نیست و پیشتر در غزه علیه حماس و در لبنان علیه حزب الله اتفاق افتاده است. تشدید تنش ها ممکن است باعث شود جامعه جهانی اصرار کند بیرون رفتن ایران از مناطق مرزی با خروج اسرائیل از جولان همزمان شود.

تغییر در صحنه جنگ در سوریه برای منافع آمریکا در منطقه بسیار تعیین کننده است. این واقعیت جدید این را به آمریکا دیکته می کند که دیگر نمی تواند بر توازن قوای دوران پیش از جنگ داخلی سوریه تکیه کند.

خط قرمز متعارف در برابر ایران، بلندی های جولان بوده است. به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان این پیام روشن را به ایران می فرستد که حاکمیت اسرائیل غیرقابل انکار است و تلاش ها برای به چالش کشیدن آن فایده ای ندارد. این تصمیم شانس رو در رویی های نظامی احتمالی میان اسرائیل و ایران را کاهش می دهد. اسرائیل ممکن است برای دفاع از خودش در برابر تخاصم ایران چنین مواجهه ای را آغاز کند.

مناقشه میان اسرائیل و ایران پای دیگر کشورها از جمله ایالات متحده را به جنگ خواهد کشاند. پرزیدنت ترامپ خطر ایران برای منطقه را می فهمد. دونالد ترامپ تصمیم مهمی در خروج از توافق فاجعه بار هسته ای گرفت. او می تواند با به رسمیت شناختن جایگاه استراتژیک و حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان این رهبری مهم را ادامه بدهد. این امر می تواند به طور بالقوه موجب ادامه مهار جاه طلبی های ایران در جهت ایجاد پلی زمینی در سراسر خاورمیانه شود.

کنگره باید در همکاری با پرزیدنت ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت بشناسد. این مهم با افزایش تهدیدهای متعارف ایران علیه اسرائیل فوریت پیدا کرده است. اتحادها در خاورمیانه در تغییر هستند، اما اکنون اتحاد جدیدی ظهور کرده است. قدرت فزاینده ایران موجب شده ائتلافی نادر از کشورهای عرب خاورمیانه در حال همکاری با اسرائیل باشد. این کشورهای عرب دهه ها قبل با اسرائیل می جنگیدند. زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده برای اسرائیل و ادامه امنیت جهان آزاد، حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت بشناسد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG