لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

بلومبرگ| سلاح سری ترامپ: روابطی که اسراییل و عربستان را به هم پیوند می‌زند


بلومبرگ در گزارشی نوشت: در اسراییل صحبت از احتمال وقوع یک جنگ دیگر با حزب الله نیست، بحث بر سر زمان آن است. اسراییلی ها پس از جنگ سال ۲۰۰۶ به دفعات مرز خود با لبنان را تقویت کرده اند. جنگل درختان صنوبر حائل بین دو کشور هشتاد کیلومتر حصار مملو از حسگرها، جاده های گشتی و خاکریزها است.

وقتی جنگ سر برسد این فاصله از بین می رود. هر دو طرف خود را برای مناقشه ای هوایی و موشکی آماده کرده اند.

تفاوت جنگ یازده سال پیش با جنگ بعدی این است که با فروکش کردن جنگ با داعش شاهد عمیق تر شدن تفاهم اسراییل و عربستان سعودی هستیم. دو کشوری که روابط دیپلماتیک ندارند ولی آمریکا آن ها را به نزدیک شدن ترغیب می کند.

دشمن مشترک این دو کشور ایران است. اسراییل و عربستان سعودی خواستار اقدام علیه حزب الله نیروی مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و دست به اقدامات فزاینده ای زده اند که بازار نفت را تکان داده است. دو کشوری که نقشی محوری در استراتژی جدید آمریکا برای خاورمیانه دارند.

مقام های اسراییلی به استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان، به عنوان فرصتی برای افزایش فشار بر حزب الله و تهران نگاه می کنند.

دولت ترامپ همچنین امیدوار است نزدیک شدن اسراییل و عربستان سعودی به یکدیگر به توافق صلح میان اسراییل با فلسطینیان منجر شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG