لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

مایک پمپئو: مردم شریف ایران از اسرائیل نفرت ندارند بلکه این رژیم ایران است که نفرت ایجاد می‌کند


وزیر خارجه آمریکا سخنران روز دوم گردهمایی ایپک در شهر واشنگتن بود.
وزیر خارجه آمریکا سخنران روز دوم گردهمایی ایپک در شهر واشنگتن بود.

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید در حالی که مردم شریف ایران از اسرائیل نفرت ندارند، این رژیم ایران است که نفرت ایجاد می‌کند.

مایک پمپئو که غروب دوشنبه ۱۲ اسفند در گردهمایی سالانه «کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل» موسوم به «اِیپک» سخنرانی می‌کرد، گفت که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم، از طریق اعلامیه ها و کتاب های درسی و سخنان رهبران خود، نفرت علیه یهودیان را ترویج می کند.

او با اشاره به این نکته تاریخی که زمانی ایران پناهگاه یهودیان بود، گفت که همه می‌دانند مردم شریف ایران از اسرائیل و یهودیان نفرت ندارند بلکه این رژیم آن کشور است که چنین موضعی را پیشه کرده است.

آقای پمپئو ضمن برشمردن اقداماتی که دولت پرزیدنت ترامپ برای تامین امنیت اسرائیل در یک سال گذشته انجام داده، به کشتن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت که آمریکا قاسم سلیمانی، یکی از بزرگترین تروریست های دشمن اسرائیل را از بین برد.

او اضافه کرد: «دولت قبلی می‌گفت که بن لادن کشته شد و جنرال موتورز زنده است، ما می‌گوییم که قاسم سلیمانی کشته شد و ایالات متحده و اسرائیل زنده است.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین یادآوری کرد که پرزیدنت ترامپ گفت تا زمانی که بر سر کار است اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او گفت: ما اقداماتی را بر ضد کسانی که علیه اسرائیل اقدام می‌کردند انجام دادیم؛ بیشترین فشار مالی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کردیم تا نتوانند برای ترور تامین اعتبار کنند و کشورهای دیگر در نیم کره غربی را وادار کردیم که حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسند.»

آقای پمپئو همچنین گفت: «کشورهای دیگر برای توقف همکاری با شرکت هواپیمایی ماهان، در واقع شرکت هواپیمایی آیت الله که پیکارجویان را در منطقه جابجا می‌کرد، به ما پیوستند.»

او گفت که آمریکا در کنار خاورمیانه آباد و در صلح و ثبات و یک اسرائیل آباد و در آرامش، ایستاده است.

نسخه کامل سخنان مایک پمپئو را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

پیشتر، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در این گردهمایی سخنرانی کرده بود.

آقای پنس گفته بود: «دستور پرزیدنت ترامپ برای کشتن قاسم سلیمانی، یکی از خطرناک‌ترین تروریست‌های جهان، کار درستی بود. ... این را به برخی نامزد‌های دموکرات می‌گویم؛ رهبری یعنی این که از جان آمریکایی‌ها دربرابر تهدیدات تروریستی محافظت شود.»

نشست سالانه «اِیپک» از روز یکشنبه آغاز شد و تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت.

در روز یکشنبه، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در «اِیپک» با اشاره به سرکوب اعتراضات مردم ایران توسط رژیم گفت که جمهوری اسلامی نگران از دست دادن حمایت مردم در داخل است.

در نشست یکشنبه بنیامین نتانیاهو و رقیب او در انتخابات ۱۲ اسفند نیز هر کدام جداگانه از طریق ویدئو کنفرانس با حاضران سخن گفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG