لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

رایزن پیشین امنیت ملی اسرائیل: اسرائیل در مقابل جمهوری اسلامی دست بالا را دارد


یاکوف امیدرور، رایزن پیشین امنیت ملی اسرائیل
یاکوف امیدرور، رایزن پیشین امنیت ملی اسرائیل

یاکوف امیدرور، رایزن پیشین امنیت ملی اسرائیل، می‌گوید که این کشور در مقابل تلاش های جمهوری اسلامی، دست بالا را دارد.

آقای امیدرور در جریان گردهمایی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به آیپک در واشنگتن، در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا شرکت کرد که آن را در زیر می توانید بخوانید:

سوال - نظرتان درباره واکنش ایران به تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان چیست؟

یاکوف امیدرور : به نظر من در رویدادهای اخیر خاورمیانه - زمانی که ما تونل‌هایی که از داخل لبنان به شمال اسرائیل می‌آمدند را شناسایی و آشکار کردیم؛ این که نخست وزیر و فرمانده کل قوای اسرائیل به مردم اعلام کرد که ما در خاک سوریه بیش از دویست حمله انجام داده‌ایم؛ و تازه‌ترین رویداد که طی آن آمریکایی‌ها حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناختند - واکنش طرف ایرانی بسیار خفیف بود. و برای من این پرسش به وجود می‌آید که چرا؟ به نظر من آنها می‌دانند که اگرچه ممکن است بتوانند ادعاهای زیادی را علیه اسرائیل مطرح کنند، اما در نهایت این آنها هستند که می‌کوشند تا یک پایگاه ایرانی را در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری مرز اسرائیل برپا کنند. آنها می‌فهمند که جهان با چنین چیزی موافقت نخواهد کرد و نهایتا، این اسرائیل است که دست بالا را دارد؛ زیرا ایرانی‌ها می‌خواهند به منزله یک نیروی استعماری دیگر در خاورمیانه باشند و به کشورهای دیگر، از جمله لبنان، سوریه، و غیره بروند. پس واکنش اسرائیل با این قانون طبیعی که کشورها حق دفاع از خود را دارند، توجیه می‌شود. و ایرانی‌ها هم نمی‌توانند ادعا کنند که ۱۵۰۰ کیلومتر دورتر از تهران در حال دفاع از ایران هستند.

سوال - اعلام آمریکا درباره جولان چگونه می‌تواند به صورت عملی به اسرائیل برای مقابله با خطر ایران در سوریه کمک کند؟

یاکوف امیدرور : خوب، عملا تغییر فوری در کار نیست و با اعلام آمریکا یا بدون آن، اسرائیل همچنان در آن‌جا است. اما این اعلام از لحاظ نمادین و در بلندمدت، بسیار مهم است. از لحاظ نمادین، به این خاطر که ابرقدرت عمده جهان حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخته است.

یاکوف امیدرور: اعلام به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان از سوی آمریکا، از لحاظ نمادین و در بلندمدت، بسیار مهم است. از لحاظ نمادین، به این خاطر که ابرقدرت عمده جهان حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخته است.

در بلندمدت، اگر زمانی برسد که ما بخواهیم کشورهای دیگر نیز حاکمیت ما را به رسمیت بشناسند، این اعلام آمریکا به ما کمک شایانی خواهد کرد. گذشت زمان، نشان‌دهنده موفقیت یا عدم موفقیت ما خواهد بود.

سوال - شما چه قدر از بابت احتمال اقدامات تلافی جویانه سوریه علیه اسرائیل در رابطه با بلندی‌های جولان پس از این اعلام آمریکا، نگران هستید؟

یاکوف امیدرور : نه، به نظر من سوری‌ها ضمن درک موضوع توازن قدرت، می‌دانند که با حمله به اسرائیل خودشان را در وضعیت خطرناکی قرار می‌دهند. بنابراین، این موضوع در حال حاضر چندان مایه نگرانی ما نیست.

نسخه تلویزیونی این گزارش:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG