لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

نشست مجازی مقامات آمریکا و اسرائیل؛ جمهوری اسلامی و رفح محور مذاکرات


محل حمله اسرائیل در رفح، جنوب نوار غزه
محل حمله اسرائیل در رفح، جنوب نوار غزه

مقامات ارشد آمریکایی و اسرائیلی روز پنجشنبه ۳۰ فروردین، در جریان یک نشست مجازی درباره طرح‌های اسرائیل برای شهر «رفح» در جنوب نوار غزه، و حمله تلافی‌جویانه این کشور علیه جمهوری اسلامی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گفته این مقامات، نشست مجازی آنها ادامه جلسه مشابهی بود که در اوایل ماه میلادی جاری ترتیب یافت. جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، در هواپیمای ریاست جمهوری ایالات متحده، خبرنگاران را از آغاز این نشست مجازی آگاه کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از اسرائیل خواسته است که برای جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان فلسطینی در غزه، منطقه‌ای که مقامات بهداشت فلسطینی می‌گویند بیش از ۳۳ هزار تن نفر در حمله اسرائیل کشته شدند، حمله گسترده‌ای به رفح انجام ندهد.

حمله اسرائیل به غزه پاسخی به اقدام تروریستی حماس در ۱۵ مهر (هفت اکتبر) بود که موجب کشته شدن حدود ۱۲۰۰ تن، اکثرا غیرنظامی، در اسرائیل شد.

نشست مجازی مقامات ارشد آمریکا و اسرائیل در شرایطی برگزار می‌شود که اسرائیل در پاسخ به پرتاب دهها پهپاد و‌ موشک بالستیک جمهوری اسلامی به خاک خود، در حال بررسی گزینه‌های حمله تلافی‌جویانه است.

به گفته یکی از مقامات آمریکایی، واشنگتن در تلاش است تا اسرائیل را از حمله تلافی‌جویانه به جمهوری اسلامی منصرف کند و مانع گسترش درگیری‌ها در منطقه شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، همراه با برت مک گورک، نماینده ویژه بایدن در خاورمیانه، از طرف ایالات متحده در این نشست مجازی شرکت داشتند.

به گفته یک مقام اسرائیلی، ران درمر، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی، ریاست هیئت اسرائیلی را در مذاکرات مجازی بر عهده داشتند. او در ادامه افزود که «برنامه ریزی عملیاتی و بشردوستانه برای رفح» از جمله موضوعات مورد بحث است.

به گفته این مقام، برنامه‌ گفتگوهای حضوری در مورد رفح، پس از حمله پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل به تعویق افتاده است.

منبع : رویترز

XS
SM
MD
LG