لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

ایپک: امتیازهای جدید دولت اوباما به ایران موجب تضعیف برجام و آمریکا است


کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل در بیانیه ای هشدار داد که وزارت خزانه داری دولت اوباما «در را برای تجارت با گروه عمده تروریستی ایران یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باز کرده است.»

این بیانیه سه صفحه ای که روز دهم اکتبر منتشر شد می گوید آمریکا در حالی امتیازهایی که ایران شایستگی اش را ندارد به این کشور می دهد که این کشور فعالیت های تروریستی، برنامه موشک بالیستیک، و نقض حقوق بشر خود را ادامه می دهد.

ایپک به دستور العمل وزارت خزانه داری آمریکا اشاره دارد که روز جمعه هفتم اکتبر صادر شد و بر اساس آن، شرکت‌ها و مؤسسات تجاری از این پس می توانند تحت شرایطی در معامله با ایران و جابجایی پول از دلار آمریکا استفاده کنند.

بر اساس این دستورالعمل شرکت ها و مؤسسات تجاری که تا کنون مجاز به انجام معاملات مالی دلاری با ایران نبودند، از این پس می توانند چنین نقل و انتقال هایی را از طریق بانک های خارج از قلمرو آمریکا انجام دهند؛ مشروط بر آن که وارد سیستم های مالی آمریکا نشوند.

ایپک می گوید موفقیت توافق اتمی با ایران در گرو فهم ایران از این است که هرگونه نقض آن منجر به پاسخ آمریکا می شود و ارائه امتیازهای مضاعف تنها میل ایران به ایفای وظایف بین المللی خود را بیشتر می کند.

کمیته روابط آمریکا و اسرائیل در ادامه این بیانیه سه صفحه ای به ذکر مواردی از دستور العمل اخیر وزارت خزانه داری آمریکا اشاره کرده که در تناقض با متن برجام است و می گوید کنگره آمریکا باید دولت را زیر فشار بگذارد تا سیاست خود در قبال نهادهایی را تصریح کند که از سوی نهادهایی چون سپاه پاسداران ایران کنترل می شود.

ایپک ضمن انتقاد به این که دستور العمل وزارت خزانه داری آمریکا که روز جمعه هفتم اکتبر صادر شد دسترسی ایران به دلار آمریکا را تسهیل کرده تاکید می کند تا پیش از صدور این دستور العمل، گزارش های رسانه ای حاکی از این بود که آمریکا تحریم دو بانک ایرانی سپه و بانک بین المللی سپه که هر دو مرتبط با فعالیت های موشکی ایران هستند را لغو کرده است و می پرسد که دلیل این اقدام چیست؟

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل می گوید اقدامات دولت اوباما نشان دهنده عدم شفافیت تصمیم گیری آمریکا و ظهور الگویی از مدارا در قبال ایران است. این نهاد مدافع منافع اسرائیل در آمریکا در پایان از کنگره و رئیس جمهوری آمریکا می خواهد تا گام های اصلاحی را بردارند تا جلوی امتیازدهی های مضاعف به ایران گرفته شده و تهران را در قبال عملکردش مسئول بشناسند.

معاون وزیر اقتصاد ایران دستورالعمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا درباره تحریم های دلاری ایران مثبت دانست اما گفت که این دستورالعمل تغییر محسوسی در روابط بانک ها خارجی با ایران ایجاد نمی‌کند.

حسین قضاوی روز دوشنبه ۱۹ مهر به خبرگزاری ایسنا گفت: «تغییراتی که در سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا در راهنمای تحریم‌های ایران صورت گرفته بسیار جزئی است و چندان قابل ملاحظه نیست که انتظار داشته باشیم بوسیله آن تغییرات چشم‌گیری در روابط مالی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا بوجود بیاید.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG