لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۴

سفر پنج روزه نخست وزیر اسراییل به آمریکا


آرشیو
آرشیو

سفر پنج روزه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به ایالات متحده، در شهر جنوبی نیواورلئان در ایالت لوئیزیانا، و دیدار وی با جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا آغاز می شود. او قرار است در مجمع عمومی سالانه فدراسیون های یهودی آمریکای شمالی، در روز دوشنبه سخنرانی کند.

قرار است مذاکرات رهبر اسراییل با جو بایدن بر مسئله از سرگیری روند صلح خاورمیانه، متمرکز باشد. مذاکرات اسراییل با فلسطینی ها که در اوایل سپتامبر از سرگرفته شد، بر سر عدم تمدید مهلت توقف شهرک سازی های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی کرانه باختری رود اردن، متوقف شد.

قرار است آقای نتانیاهو در ادامه روز دوشنبه، برای ملاقات با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، به نیویورک برود. مقامات اسراییلی می گویند نخست وزیر این کشور در این دیدار طرحی را برای خروج از بخش شمالی یک روستا که در مرز میان اسراییل، سوریه و لبنان قرار دارد و مورد اختلاف این کشورهاست، ارائه خواهد کرد.

اسراییل روستای «قجر» را طی جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ تصرف کرد. سپس در سال ۲۰۰۰ به دنبال خروج نیروهای اسراییلی از این روستا، سازمان ملل متحد شمال آن را به لبنان داد و اسراییل را مسئول نیمه جنوبی آن اعلام کرد. اسراییل بخش شمالی قجر را طی جنگ با حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶، باز پس گرفت.

پس از درگیری ها، اسراییل وعده داد که از شمال این روستا خارج شود اما زمان خاصی را برای این خروج مشخص نکرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل پیش از ترک آمریکا در روز پنجشنبه با هیلاری کلینتون ، وزیر امور خارجه ایالات متحده مذاکره خواهد کرد. خانم کلینتون به خبرنگاران گفته است که برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه سخت تلاش می کند.

آقای نتانیاهو در این سفر با باراک اوباما ملاقات نخواهد کرد زیر رییس جمهوری آمریکا طی رشته سفری به آسیا، هم اکنون در هند به سر می برد.

XS
SM
MD
LG