لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

دیدار رییس جمهوری آمریکا و نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل


رییس جمهوری آمریکا و نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، بامداد سه شنبه پس از یک دیدار یک ساعته با یکدیگر در کاخ سفید در جمع خبرنگاران حاضر شدند و مطالبی در ارتباط با دیدار امروز و رئوس مسائل مورد مذاکره ایراد کردند.

ابتدا پرزیدنت اوباما به آقای نتانیاهو برای سفر به واشنگتن و دیدار از کاخ سفید خوش آمد گفت و از پیام دوستانه وی به مناسبت چهارم ژوییه، روز استقلال آمریکا قدردانی کرد.

رییس جمهوری آمریکا در مطالب خود بر دوستی دو کشور آمریکا و اسراییل تأکید کرد و افزود همبستگی و روابط هر دو کشور بر مبنای حفظ امنیت ملی و دمکراسی هر چه بیشتر و قوی تر ادامه خواهد یافت. آقای اوباما افزود وی و آقای نتانیاهو درباره مساله غزه گفتگو کردند و از تسهیلاتی که اسراییل در تحریم و محاصره اقتصادی علیه غزه فراهم کرده قدردانی کرد. ولی افزود هنوز مسایلی وجود دارد که باید حل شود.

آقای اوباما گفت تلاش های گروه چهارگانه صلح، آمریکا، سازمان ملل، روسیه و اتحادیه اروپا مؤثر بوده و مسلماً راهی وجود دارد که پیشرفت و رفاه غزه تأمین شود. همچنین مساله امنیت اسراییل و مرزهای آن نیز مطرح است.

رییس جمهوری آمریکا سپس گفت من و نخست وزیر اسراییل درباره مساله ایران و تحریم های شورای امنیت علیه آن کشور نیز صحبت کردیم. آقای اوباما تأکید کرد ما تصمیم داریم ایران را برای رعایت تعهدات بین المللی و دوری از رفتار تحریک آمیز تحت فشار بگذاریم.

رییس جمهوری آمریکا آنگاه گفت من فکر می کنم آقای نتانیاهو خواستار صلح و خواستار مذاکرات جدی با فلسطینی هاست، وصلح و امنیت باید در مورد همه جهان اعمال شود. فلسطینیها نیز خواهان کشور مستقلی هستند که بتوانند آن را از آن خود بنامند، موردی که سال هاست به تعویق افتاده ولی انجام آن نیاز به کار زیادی دارد.

آقای اوباما سپس اظهار امیدواری به حصول نتیجه تلاش وگفتگوهای جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، نیات و تلاش نخست وزیر اسراییل در این زمینه را نیز تأیید کرد و افزود کشورهای عرب هم باید از روند صلح حمایت کنند و این روند بدون حمایت و سرمایه گذاری کشورهای منطقه و همسایه پیروز نخواهد شد.

رییس جمهوری آمریکا آنگاه در ارتباط با کنفرانس تحدید سلاح های اتمی گفت سیاست ایالات متحده در این مورد عوض نشده و به قوت خود باقی است و با توجه به تاریخ و وسعت این مساله این تهدیدها نباید نادیده گرفته شوند. آقای اوباما آنگاه افزود ما می دانیم که اسراییل نگران امنیت خود است و ایالات متحده هیچگاه از اسراییل خواستار اقدامی نخواهد شد که آن کشورامنیت خود را نادیده بگیرد.

رییس جمهوری آمریکا سپس تأکید کرد که روابط و دوستی ایالات متحده همواره گسترش یافته، و تنها گاهی در این مورد تبلیغ انجام نگرفته و افزود: این روابط و همکاری ما همچنان ادامه یافته و ما به بهبود آن نیز ادامه خواهیم داد.

نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، نیز در پاسخ به بیانات رییس جمهوری آمریکا، در تأیید وی گفت ما گفتگوهای بسیار عالی در بسیاری زمینه ها از جمله همکاری دو کشور، امنیتی و دیگر مسایل داشتیم. آقای نتانیاهو سپس ضمن قدردانی از دوستی و همکاری آمریکا گفت می دانیم که این روابط برای سال ها در آینده ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اسراییل سپس گفت جدیدترین تهدید در جهان، تلاش ایران برای دست یابی به سلاح اتمی است و افزود آن کشور به تهدید و ترور مردم خود نیز ادامه می دهد، وی آنگاه با ستایش از آمریکا گفت ما شاهد رهبری ایالات متحده در به ثمر رساندن و اجرای تحریم های اخیر شورای امنیت و دیگر تحریم ها بوده ایم. نتانیاهو آنگاه تلاش های پرزیدنت اوباما را در اتخاذ سیاستی جدی در قبال ایران ستود.

نخست وزیر اسراییل آنگاه گفت ما و آمریکا متعهد به صلح هستیم و اسراییل حاضر است برای اجرای صلح همکاری کند. وی افزود ولی خواست ما این است که در نهایت امنیت ما حفظ شود، و نه آنکه در پشت مرزهای ما ایران از طریق حماس و حزب الله جای گیرد.

وی گفت به نظر من، ما و پرزیدنت اوباما و پرزیدنت عباس باید وارد مذاکره جدی شویم و در پایان صلح بهترین راه حل و گزینه است، و در فرصتی که حاصل شده ضمن همکاری خواهیم توانست پیام بزرگ صلح را به منطقه و جهان بفرستیم.

نخست وزیر اسراییل آنگاه با اشاره به اظهارات پرزیدنت اوباما در گفتگوی خصوصی دو رهبر در مورد تعهد آمریکا در قبال امنیت اسراییل گفت ما ازاین بابت از آمریکا سپاسگزاریم.

پرزیدنت اوباما و نخست وزیر اسراییل آنگاه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند و رییس جمهوری آمریکا در پاسخ سؤالی در ارتباط با مساله شهرک سازی اسراییل وآغاز گفتگوهای صلح گفت اسراییل تا کنون برای آغاز گفتگوهای مستقیم تلاش بسیاری در همه رده ها انجام داده و اگر این مذاکرات تا پیش از پایان دوره ممنوعیت ساختمان سازی در سپتامبر آغاز شود فرصت ادامه مذاکرات و موفقیت آن پیش می آید. وی همچنین بر اهمیت اقدامات برای بنای اعتماد میان دو طرف و بهبود شرایط گفتگو تأکید کرد و ضمن ستایش ازتلاش های سلام فیاض، نخست وزیر و دیگر مقامات فلسطینی برای آغاز مذاکرات در عین حال افزود فلسطینی ها نباید درگیر بهانه و صحبت های تحریک آمیزشوند. اقداماتی که در غزه آغاز شده بسیار مفید بوده است و حرف و شعار، آینده و رفاه غزه را تأمین نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG