لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

کاخ سفید: حملات هوایی، درآمد نفتی داعش را محدود کرده است


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به نقل از برخی تحلیلگران گفت، فروش نفت نیاز مالی حدود نیمی از فعالیت‌های داعش را تامین می‌کند.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به نقل از برخی تحلیلگران گفت، فروش نفت نیاز مالی حدود نیمی از فعالیت‌های داعش را تامین می‌کند.

کاخ سفید آمریکا روزچهارشنبه اعلام کرد که هزاران حمله هوایی انجام شده علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در عراق و سوریه، توانایی آن گروه را برای تامین نیازهای مالی خود از طریق فروش نفت محدود کرده است.

به گفته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، همانطور که رئیس جمهوری پیشتر در آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا گفت، ایالات متحده و شرکای استراتژیک منطقه‌ای آن تاکنون بیش از ۱۱ هزار و پانصد حمله علیه مواضع داعش انجام داده‌اند.

درآمد داعش از محل فروش غیرقانونی نفت، از چند صد هزار دلار تا ۲ میلیارد دلار، برآورد شده است. این گروه افراطی که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را در اختیار خود دارد، نفت را در بازار سیاه و با تخفیف‌های کلان به فروس می‌رساند.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به همین بازار سیاه که داعش در آن کسب درآمد می‌کند، به نقل از برخی تحلیلگران گفت که فروش نفت، پول مورد نیاز برای حدود نیمی از فعالیت‌های آن گروه را تامین می‌کند.

آقای ارنست تاکید کرد که تمرکز دولت ایالات متحده و پنتاگون، مشخصا بر هدف قرار دادن خطوط تدارکاتی و مسیرهای ارسال محموله‌های نفتی است که هزینه‌های داعش و فعالیت‌های ترویستی در منطقه را تامین می‌کند.

XS
SM
MD
LG