لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

حملات هوایی گسترده ائتلاف به رهبری آمریکا به رقه، مرکز داعش


عکس آرشیوی از شهر رقه، که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آن را مرکز خلافت خودخوانده خود معرفی کرده است.
عکس آرشیوی از شهر رقه، که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آن را مرکز خلافت خودخوانده خود معرفی کرده است.

فعالان سوری از موج جدید از حملات هوایی به رهبری آمریکا در داخل و اطراف شهر رقه در شمال سوریه، که گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عنوان مرکز خلافت خودخوانده خود معرفی کرده است، خبر دادند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، روز یکشنبه اعلام کرد که حدود ۳۰ مورد حمله در طول شب گذشته علیه مواضع داعش در شهر رقه و نیز پایگاه هوایی لشکر ۱۷ که مدتی است در تصرف پیکارجویان داعش است، صورت گرفت.

به گفته رامی عبدالرحمان مدیر این گروه ناظر، مدت زیادی بود که چنین حملات گسترده‌ای علیه مواضع متعدد داعش در در آن منطقه انجام نشده بود. با این حال هنوز از میزان تلفات و خسارات ناشی از این حملات گزارشی منتشر نشده است.

شهر رقه مرکز استان رقه بوده و نزدیک مرزهای مشترک سوریه و ترکیه واقع شده و بیشتر ساکنان آن سنی‌مذهب هستند. این شهر، نخستین شهری بود که به اشغال کامل پیکارجویان افراطی داعش در آمد.

روز گذشته، آنکارا به خبری در مورد حمله به شهر کردنشین کوبانی از داخل خاک ترکیه واکنش نشان داد و آن را «دروغ» خواند.

احمد داود اغلو نخست وزیر ترکیه در بیانیه‌ای گفت نیروهای امنیتی کشورش «تمامی اقدامات احتیاطی لازم» در کنار مرزها را رعایت می‌کنند.

پیشتر یکی از مقام‌های کرد، و همینطور گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، گفته بودند خودرویی که برای جاسازی کردن بمب و انفجار در کوبانی مورد استفاده قرار گرفته بود، روز شنبه از مرز ترکیه عبور کرده بود. کردها همچنین ادعا کرده‌اند که پیکارجویان داعش از سیلوهای گندم در ترکیه برای حمله به کوبانی استفاده می‌کنند.

آنکارا همواره این اتهامات کردها، که ترکیه با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی برای کنترل شهر کوبانی در شمال سوریه همکاری می‌کند، را رد کرده است و تاکید می‌کند که داعش برای ترکیه نیز یک تهدید امنیتی است.

ترکیه تاکنون برای پیوستن به ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه مواضع داعش در سوریه از خود تمایلی نشان نداده است. پیشمرگه‌های کرد، که مورد حمایت ائتلاف بین‌المللی هستند، درگیری سنگینی در چند ماه گذشته با پیکارجویان داعش برای کنترل کوبانی داشته‌اند، اما با وجود کند شدن پیشروی‌های داعش، هنوز هیچ کدام به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای دست نیاقته‌اند.

XS
SM
MD
LG