لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

آمریکا حمله هوایی سوریه به غیر نظامیان در رقه را محکوم کرد


جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا
جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا حمله هوایی ارتش سوریه به شهر رقه را محکوم کرد. گزارش شده در این حمله ده ها غیرنظامی کشته شدند.

فعالان سوری می گویند تعداد کشته شدگان حمله هوایی ارتش سوریه به شهر رقه دست کم به ۹۵ نفر افزایش یافته است. رقه، در شمال سوریه، مقر اصلی پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش) است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن روز چهارشنبه گفت حملات روز سه شنبه به یک منطقه صنعتی، و یک بازار محبوب نزدیک موزه شهر دست کم ۱۲۰ نفر را نیز مجروح کرد.
جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که حمله روز سه شنبه سوریه، مناطق مسکونی را ویران کرد و ده ها غیر نظامی را کشت.

بیانیه می گوید آمریکا به طور مرتب «خشونت های رژیم علیه غیرنظامیان» و «نقض مستمر حقوق بشر و نقض قوانین بین المللی» از جمله قتل، گروگان گیری، ناپدید شدن اجباری، شکنجه، تجاوز جنسی، خشونت جنسی، و استفاده غیرهدفمند از بمب های بشکه ای را محکوم کرده است.

جن ساکی در این بیانیه می گوید ارتش سوریه همچنان به کشتار غیرنظامیان سوری ادامه می دهد. او گفته آمریکا قبلا گفته است که بشار اسد مشروعیت حکومت کردن را از دست داده است و «رژیم سوریه» باید به خاطر خشونت و جنایاتش علیه مردم سوریه مسوول شناخته شود.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده به حمایت از اپوزیسیون سوریه و همکاری برای یک راه حل سیاسی که خشونت ها را متوقف کند و به آزادی و کرامت همه سوریه ای ها در آینده منجر شود ادامه می دهد.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه که آمار تلفات جنگ داخلی این کشور را ثبت می کند، گفت ۵۲ غیر نظامی از جمله ی کشته شدگان هستند. این سازمان اعلام نکرد که آیا شبه نظامیان نیز در این حملات کشته شده اند یا خیر.

اوایل ماه جاری میلادی «دولت اسلامی» ویدیویی منتشر کرد که نشان می دهد ۱۸ مرد که گفته می شود از اعضای ارتش سوریه بودند، سر بریده شدند.

XS
SM
MD
LG