لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

سناتور آمریکایی: از اعتراض مردم عراق به دخالت رژیم ایران در امور کشورشان حمایت می‌کنم


سناتور گری پیترز
سناتور گری پیترز

نماینده دموکرات ایالت میشیگان در مجلس سنای آمریکا روز یکشنبه ۱۹ آبان از اعتراضات مردم عراق علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورشان حمایت کرد.

گری پیترز در پیامی در توئیتر نوشت: «من از آرمان‌های مردم عراق حمایت می‌کنم. آنها شایستگی آن را دارند که دولتی را انتخاب کنند که از دخالت‌های ایران به دور باشد.»

تظاهرات مردم عراق در اعتراض به عملکرد طبقه سیاسی و فساد در حوزه مدیریتی کشور از نهم مهر آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۶۰ کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

معترضان، به ویژه در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

آنها ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. معترضان عراقی همچنین با محکوم کردن دخالت خارجی، به برخی اماکن دیپلماتیک ایران نیز حمله کرده اند.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG