لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

ادامه اعتراضات عراق؛ دو معترض دیگر در کربلا کشته شدند


در ادامه اعتراضات عراق، دو معترض دیگر در درگیری های جدید در شهر کربلا کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، منابع پزشکی روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه به شرط ناشناس ماندن، گزارش دادند که این دو معترض عراقی در درگیری‌های شبانه در کربلا کشته شدند.

ده ها هزار نفر در هفته های اخیر در بغداد پایتخت عراق و در سرتاسر جنوب این کشور که مناطق شیعه‌نشین محسوب می شود، به خیابان ها آمده و خواستار تغییر سیاسی گسترده در این کشور هستند. معترضان به فساد گسترده ، فقدان فرصت های شغلی و خدمات اساسی ضعیف، همچنین به قطعی متداول برق با وجود ذخایر گسترده نفتی در این کشور اعتراض دارند.

از سوی دیگر معترضان خشم خود را بر احزاب و شبه نظامیان سیاسی شیعه متمرکز کرده‌اند که نزدیکی بسیاری به حکومت ایران دارند. به طوری که در جنوب این کشور، معترضان به مقر احزاب و شبه نظامیان حمله كرده و تعدادی از آن‌ها را به آتش كشیده‌اند.

در کربلا نیز، معترضان در اوایل این هفته به کنسولگری ایران حمله کرده و دیوار این کنسولگری را آتش زدند. اما در زمان این اعترضات نیروهای امنیتی دست‌کم سه نفر از معترضان را کشتند و چندین نفر دیگر را زخمی کردند.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که در روزهای پیش ، مردان نقابدار حداقل ۱۸ نفر را در کربلا کشته‌اند.

در بغداد پایتخت عراق هم نیروهای امنیتی به خاطر جلوگیری از وقوع درگیری، در پل چهارم در کنار رود دجله،سه پل دیگر را بستند و این موضوع منجر به ایجاد ترافیک سنگین شد. اعتراضات در بغداد بیشتر در مرکز میدان تحریر واقع شده است و تظاهرکنندگان تلاش کرده‌اند تا به منطقه سبز برسند که در اطراف آن دفاتر دولتی و سفارتخانه های خارجی مستقر است.

سفارت آمریكا در بغداد بیانیه ای با ابراز تاسف از کشتار معترضان غیرمسلح و تهدید آزادی بیان همچنین چرخه خشونت در این کشور اعلام کرد که «عراقی ها باید آزاد باشند تا درباره آینده کشور خود تصمیم گیری کنند.»

نیروهای امنیتی اعراق از اوایل ماه اکتبر حداقل ۲۶۹ معترض را در دو موج اعتراضات کشته‌اند. مقامات سیاسی عراق همچنین قول اصلاحات و انتخابات زودهنگام را داده اند، اما روندی که آن‌ها ارائه کرده اند ممکن است ماه ها طول بکشد. این در حالی است که اعتراضات در روزهای اخیر روند افزایشی داشته است.

همچنین وزیر خارجه آمریکا در توئیتی با اشاره به اعتراضات ضددولتی در لبنان و عراق گفت که مردم لبنان به این موضوع رسیده‌اند که مهمترین صادرات رژیم ایران به کشورشان، فساد است.

آمریکا و متحدان غربی و منطقه‌ای آن دخالت‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورهای منطقه را مخرب و موجب بر هم خوردن ثبات می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG