لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

نیاز به توجه فوری به وضع قرارگاه اشرف


ایالات متحده آمریکا وضعیت وخیم قرارگاه اشرف درعراق را در پی حمله وحشتناک اول سپتامبر همچنان دنبال می کند.
آمریکا حمایت خود را از هیات کمک سازمان ملل متحد – یونامی – و کوشش های آن برای تحقیقات مستقل درباره این حادثه و مستند ساختن آنچه اتفاق افتاد تکرار می کند. آمریکا از دولت عراق خواسته است از تلاش های یونامی برای تحقیقات کامل وکمک به یافتن کسانی که مفقود شده اند پشتیبانی کند. آمریکا اصرار دارد مسئولان این عمل وحشیانه به دست عدالت سپرده شوند.
آمریکا همچنین به بیانیه های ناراحت کننده سپاه پاسداران که حمله را تحسین می کند توجه دارد و از دولت ایران می خواهد تمام نفوذی را که احتمالا برگروه هایی که ممکن است افراد مفقود شده قرارگاه را دراسارت داشته باشند دارد، برای رهایی فوری آنها بکاربرد.
تمام طرف ها درقرارگاه اشرف باید با برنامه پیشنهادی یونامی برای تضمین انتقال امن بازماندگان به قرارگاه آزادی همکاری کنند. مطابق با این برنامه، آمریکا از دولت عراق می خواهد برای تقویت ساختارهای امنیتی در داخل قرارگاه آزادی بی درنگ دست بکار شود، و سازمان مجاهدین خلق ایران را ترغیب می کند تمام اقدامات لازم را برای انتقال باقیمانده ساکنان قرارگاه اشرف به قرارگاه آزادی در همکاری کامل با یونامی بعمل آورد.
صدام حسین دیکتاتورسابق عراق از اعضای مجاهدین حمایت می کرد وآنها را در قرارگاه اشرف در استان دیاله مستقر ساخت. در سال ۲۰۱۲، براساس تفاهمنامه ۲۵ دسامبر ۲۰۱۱ بین سازمان ملل متحد و دولت عراق، اکثر آنها از اشرف به قرارگاه آزادی در حومه بغداد منتقل شدند تا سازمان ملل متحد به ارزیابی نیازهای بین المللی حفاظت از آنان و گزینه هایی برای انتقال به خارج ازعراق بپردازد.
آمریکا جاناتان واینر، مشاور ارشد برای اسکان دوباره مجاهدین را مامور ساخته است بر کوشش هایی که جهت کمک به انتقال ساکنان قرارگاه آزادی به مکان های امن و دائمی درخارج ازعراق جریان دارد نظارت کند. این مکان ها افزون برکشورهایی مانند آلبانی هستند که به سازمان ملل متحد دراین ماموریت انسانی مهم کمک کرده اند.
XS
SM
MD
LG