لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

دیدگاه واشنگتن: آمریکا حمله به اردوگاه اشرف را محکوم کرد


ایالات متحده آمریکا حوادث دهشتناکی را که روز اول سپتامبر در اردوگاه اشرف در عراق روی داد، و تلفات قابل ملاحظه ای به ساکنان آن وارد آورد، به شدت محکوم می کند.

آمریکا عمیقا نگران این خشونت اندوهبار است و از هنگام انتشار گزارش های حمله با هیات کمک سازمان ملل متحد درعراق، و نیزمقامات دولت ، درتماس بوده است. دولت عراق تحقیقاتی را آغازکرده ، و آمریکا آن را ترغیب کرده است این کار را به سرعت و به شیوه ای شفاف انجام دهد.

سازمان ملل متحد نیزحمله به اردوگاه اشرف را محکوم کرد. کمیسرعالی حقوق بشرسازمان ملل متحد گفت:«استفاده ازخشونت علیه غیر نظامیان درهرشرایطی غیر قابل قبول است. ما از مقامات عراق می خواهیم بی درنگ امنیت شهروندانی را که در آن کشور زندگی می کنند، فراهم کنند. مهم است که خشونت متوقف شود و مجروحین تحت درمان قرار گیرند.»

دراردوگاه اشرف اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران سکونت دارند. صدام حسین، دیکتاتورسابق عراق از آنها حمایت می کرد. سال گذشته میلادی، براساس مواد تفاهمنامه ۲۵ دسامبر ۲۰۱۱ بین سازمان ملل متحد و دولت عراق، اکثراعضای سازمان از اردوگاه اشرف به اردوگاه حریت در حومه بغداد منتقل شدند تا سازمان ملل متحد نیازهای آنها به حفاظت بین المللی و گزینه های جابجایی درخارج از عراق را ارزیابی کند.

آمریکا دولت عراق را ترغیب می کند از اردوگاه دربرابر خشونت بیشتر و صدمه دیدن ساکنان آن حفاظت کند. آمریکا قاطعانه از هیات کمک سازمان ملل متحد درعراق خواسته تا تحقیقاتی کامل و بی طرف درباره حمله اخیر انجام دهد و منتظر است ازنتایج آن هرچه زود تر آگاه شود. دولت ایالات متحده گفته است کسانی که مسئول این حمله شناخته شوند باید پاسخگو باشند.
XS
SM
MD
LG