لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

مایک پمپئو در پی افزایش تحرکات ایران در سفری غیرمنتظره به عراق رفت


مایک پمپئو در جمع خبرنگاران همراه
مایک پمپئو در جمع خبرنگاران همراه

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در میانه سفر اروپایی خود و در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد رفت و با عادل عبدالمهدی٬ نخست وزیر عراق دیدار کرد.

آقای پمپئو که روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت سفر خود به برلین را لغو کرده بود به بغداد رفت و دلیل این سفر غیرمنتظره را افزایش تحرکات ایران در منطقه عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: اوضاع در حال خارج شدن از کنترل است و اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد ایران دارد فعالیت‌های خود را از حد فراتر می‌برد.

به گفته آقای پمپئو هدف از این سفر این بوده که پیام حمایت از تمامیت و استقلال ملت عراق منتقل شود و این که «ایالات متحده با حمایت متحدانش در منطقه از جمله اردن،‌عربستان سعودی،‌امارت متحده عربی و دیگر کشورهای خلیج که می‌خواهند عراقی مستقل، مقتدر و آزاد را ببینند» آماده همکاری است.

معاملات تجاری معطل مانده و معاملات بزرگ انرژی از دیگر اهداف مورد نظر این سفر بوده است.

خبرنگاری از وزیر خارجه آمریکا پرسید برخی می‌گویند افزایش تهدید علیه نیروهای آمریکایی نتیجه قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است. مایک پمپئو پاسخ داد: خیلی نادر است که صحبت از واقعیت بکنید و درصد خطر افزایش نیابد. این هم همان چیزی است که من اسمش را می‌‌گذارم حقیقت را بازگو کردن. این یک سازمان تروریستی است، بیش از ۶۰۰ نیروی آمریکایی را کشته و به بروز آشوب در خاورمیانه ادامه می‌دهد و نیرویی بسیار برهم زننده است. همین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از اصلی‌ترین حامیان آن‌چیزی است که امروز در باریکه غزه روی می‌دهد و حماس مجری آن است. همین حمایت‌ها است که از ایران می‌آید. ما در مورد اضافه کردن به فهرست گروه‌های تروریستی، فقط واقعیت را بیان کردیم.

آقای پمپئو از ارائه جزئیات بیشتر درباره تشدید تحرکات تهدید آمیز جمهوری اسلامی خودداری کرد و افزود ادامه کمپین جلوگیری از بروز ترور از سوی داعش در عراق برای دولت مرکزی عراق بسیار مهم است.

او همچنین تاکید کرد که برای عراقی مستقل و مقتدر بهتر است که به انرژی صادراتی ایران وابسته نباشد و چند منبع متفاوت در اختیار داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: مرکزیت پیام ما این است که می‌خواهیم عراق «با روابطی که در منطقه و کشورهای خلیج ساخته» همه بدانند خطر اصلی در خاورمیانه ایران است.

آقای پمپئو همچنین خاطرنشان کرد در مورد این که ایران احتمال دارد بخواهد در قالب برجام همکاری‌هایش را کم کند باید بگویم این قضیه صفر و یک است. یا شما به آن متعهد می‌مانید یا نه. و باید منتظر بمانیم و ببنیم آن‌ها چه تصمیمی می‌گیرند.

هشدارهایی صریح به رژیم ایران

در اطلاعیه‌ای که یکشنبه شب ۱۵ اردیبهشت از سوی کاخ سفید منتشر شد جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ اعلام کرد ایالات متحده ناوگروه هواپیمابر آبراهام لینکلن و یک ناوگان بمب‌افکن را در خاورمیانه مستقر می‌کند تا هشداری واضح به ایران داده باشد.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در این اطلاعیه نوشت که حمله احتمالی جمهوری اسلامی به «منافع آمریکا یا متحدانش» در منطقه با «واکنش شدید» ایالات متحده مواجه خواهد شد.

آقای بولتون گفت که تصمیم به ارسال این ناوگروه هواپیمابر و بمب‌افکن‌ها واکنشی به «تعدادی از هشدارها، علائم مشکل‌آفرین و تشدید تنش‌ها» است.

همچنین پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت در پیامی در توئیتر به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد دست از هرگونه تحریک بردارد. آقای شاناهان همچنین گفت در صورت هرگونه حمله علیه منافع یا نیروهای آمریکا، ایالات متحده حکومت ایران را پاسخگو نگه خواهد داشت.

آقای شاناهان با تایید دستور اعزام ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن به منطقه گفت: این دستور نشانه تغییر محتاطانه نیروها در صورت بروز هرگونه خطر موثق از سوی نیروهای رژیم ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG