لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

لئون پانتا: آمریکا علیه شبه نظامیان عراقی مجهز شده توسط ایران اقدام می کند


لئون پانتا: آمریکا علیه شبه نظامیان عراقی مجهز شده توسط ایران اقدام می کند
لئون پانتا: آمریکا علیه شبه نظامیان عراقی مجهز شده توسط ایران اقدام می کند

لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا می گوید نیروهای ایالات متحده در عراق علیه شورشیان شیعه ای که به گفته او از سلاح های عرضه شده توسط ایران برای انجام حملات مرگبار علیه نیروهای آمریکایی استفاده می کنند، دست به اقدامات یکجانبه ای می زند.

در ژوئن ۲۰۱۱ چهارده سرباز آمریکایی در عراق کشته شدند که بیشتر این حملات، به نیروهای شبه نظامی شیعه عراقی نسبت داده شده است.

طی سه سال گذشته بیشترین مرگ و میرهای مرتبط با درگیری های مسلحانه برای نظامیان آمریکایی در ماه گذشته میلادی رقم خورد.

در ماه جاری میلادی حملات مسلحانه باعث کشته شدن ۳ سرباز آمریکایی شده است. یکی از قربانیان این حملات روز یکشنبه کشته شد، زمانی که لئون پانتا به عنوان وزیر دفاع آمریکا برای اولین بار برای دیدار از عراق وارد بغداد شد.

پانتا روز دوشنبه طی اظهاراتی در یک پایگاه نظامی در نزدیکی بغداد گفت ایالات متحده «عقب نخواهد ایستاد» تا حملات ادامه یابد.

او گفت در عوض نیروهای آمریکایی مسوول هستند با این تهدیدات بطور یکجانبه برخورد کنند.

فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق، ژنرال لوید آوستین گفت شبه نظامیان عراقی از سلاح های عرضه شده توسط ایران استفاده موثرتری می کنند.

او گفت نظامیان آمریکایی هرکاری که لازم باشد باید برای حفاظت از خود انجام خواهند داد.

نیروهای آمریکایی ماه اوت گذشته طبق یک توافق امنیتی در سال ۲۰۰۸ با عراق، ماموریت رزمی را در عراق به پایان رساندند. آنها بیشتر به آموزش و پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراقی مشغول هستند.

پانتا همچنین روز دوشنبه با نوری المالکی نخست وزیر عراق در «منطقه سبز» بغداد دیدار و گفتگو کرد تا از او بخواهد دولت عراق با قاطعیت بیشتری با شبه نظامیان شیعه مبارزه کند.

پیش از مذاکرات پانتا گفت او همچنین از عراق می خواهد پس از یک سال بن بست سیاسی، بر سر انتخاب یک وزیر دفاع توافق کند و تصمیم بگیرد که آیا می خواهد نیروهای آمریکایی پس از گذشت مهلت یک ساله در این کشور بمانند یا نه.

توافق امنیتی سال ۲۰۰۸ میان عراق و آمریکا، نیروهای آمریکایی را ملزم می کند که تا ۳۱ دسامبر عراق را ترک کنند.

مسوولان عراقی در مورد توانایی نیروهای دولتی عراق برای مقابله با چالش های امنیتی پس از خروج نظامیان آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند.


XS
SM
MD
LG