لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

چهار حمله جدید هواپیماهای آمریکا به پیکارجویان اسلامی در عراق


ارتش آمریکا اعلام کرد روز شنبه ۴ حمله هوایی دیگر علیه نیروهای دولت اسلامی(داعش)، که در تصرف سرزمین‌های شمالی عراق به کشتار غیرنظامیان دست زده، انجام داده است.

در این دور از عملیات نظامی، بنا به اعلام ستاد فرماندهی ارتش آمریکا، جت‌های جنگنده و هواپیماهای نظامی، نفربرهای زره‌پوش دولت اسلامی را در نزدیکی شهر سنجار، در شمال عراق هدف قرار داد.

ارتش آمریکا روز جمعه نیز پیکارجویان دولت اسلامی در شمال غربی عراق را بمباران کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که تندروها حرکت دادن واحدهای توپخانه را بسوی اربیل، شهری که پرسنل نظامی آمریکا در آن سکونت دارند، آغاز کردند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا که به دهلی نو رفته است، گفت واشنگتن به پشتیبانی از دولت و نیروهای امنیتی عراق علیه تهدید تندروها ادامه خواهد داد.

به گفته او، سه هواپیما ۷۲ محموله غذا و آب برای هزاران آواره که اکثرا مسیحی هستنند، فرو ریختند، ۶۰ محموله سالم به آنها رسید. مسیحیان، که در برابر پیشروی پبکارجویان اسلامی از خانه‌هایشان گریخته‌اند، در دامنه‌های کوه سینجار پناه گرفته‌اند.

پرزیدنت اوباما در سخنان خود در شام پنجشنبه تاکیدکرد نیروهای زمینی آمریکا به عراق اعزام نخواهند شد، با این حال اقدامات فعلی گسترده‌ترین استفاده از نیروی نظامی آمریکا در عراق را از هنگام خروج سربازان آمریکایی در سال ۲۰۱۱ را نشان می‌دهد.

همچنین روشن نیست آیا حملات هوایی به تنهایی می‌تواند از پیشروی پیکارجویان اسلامی جلوگیری کند یانه. آندرس کریگ، کارشناس خاورمیانه به صدای آمریکا می‌گوید نسبت به استراتژی امریکا تردید دارد.

پیشتر در روز پنجشنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی فوق العاده از کشورهای عضو خواست آنچه را در توان دارند برای حمایت از دولت عراق و کاهش ناراحتی‌های مردم بکار برند. شورا گفت حملات علیه غیرنظامیان به دلیل زمینه قومی با مذهبی آنها می تواند به منزله جنایت علیه بشریت باشد.

XS
SM
MD
LG