لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

آمریکا در آخرین مرحله جنگ عراق


ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه وارد مرحله پایانی جنگ عراق شد و رسما به بیش از ۷ سال عملیات رزمی در آن کشور پایان داد.

پرسنل نظامی آمریکا و عراق، شخصیت ها و رهبران عراق در حالی که جو بایدن، معاون رییس جمهوری، و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، سرپرستی آیین رسمی تغییر فرماندهی را بر عهده داشتند، به نظاره ایستاده بودند.

در جریان این مراسم در داخل کاخی که زمانی صدام حسین در آن سکونت داشت، ژنرال لوید آستین رسما جایگزین ژنرال ریموند اودیرنو، فرمانده ارشد نیروهای آمریکا، در عراق شد.

آستین بر نزدیک به ۵۰ هزار سرباز عراقی که برای راهنمای نیروهای امنیتی عراق و کمک به آنها، در حالی که مسئولیت کامل حفاظت از کشور خود را بر عهده می گیرند، باقی می مانند، نظارت خواهد داشت.

جو بایدن گفت «سال ها مبارزه مشترک و فداکاری های مهم، دو کشور را به یکدیگر پیوند می دهد.» او به مردم عراق اطمینان داد که آمریکا همچنان به امنیت و ثبات اقتصادی کشور آنها پای بند است و به راستی بر این باور است که عراقی ها «تاریکترین روزها را پشت سر گذاشته اند.»

بایدن همچنین ابراز امیدواری کرد که رهبران سیاسی عراق برای تشکیل یک دولت وحدت ملی به سرعت حرکت کنند. او گفت عراق برای بن بست سیاسی خود به یک راه حل «بادوام» نیاز دارد و از سیاستمداران خواست منافع ملی را بر منافع خود ترجیح دهند.

بایدن تکرار کرد که آمریکا تمام نیروهای باقیمانده را تا پایان سال آینده از عراق خارج خواهد کرد. او یادآور شد از آغاز جنگ بیش از یک میلیون سرباز آمریکایی به عراق اعزام شده اند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، شامگاه سه شنبه پایان ماموریت رزمی آمریکا در عراق را اعلام کرد و گفت حالا که مردم عراق مسئولیت امنیت خود را بر عهده می گیرند، زمان آن است که پیش رفت. او قول داده است تمام نیروهای آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شوند.

آقای اوباما همچنین رهبران عراق را تشویق کرد در تشکیل یک دولت فراگیر با احساسی از فوریت عمل کنند.

XS
SM
MD
LG