لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

بایدن: به تشکیل یک دولت فراگیر در عراق خوشبین است


جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا برای دیداری اعلام نشده با سربازان آمریکایی و گفت و گو با مقامات عراقی، به آن کشور رفته است.
بایدن روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران درباره ناتوانی سیاستمداران عراقی در تشکیل دولت جدید سخن گفت، و با این حال، اظهار داشت به تشکیل یک دولت فراگیر خوشبین است.
کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید بایدن سالگرد استقلال آمریکا در چهارم ژوئیه را با سربازان آمریکایی جشن خواهد گرفت.
او همچنین بر تعهد دراز مدت آمریکا به عراق بار دیگر تاکید خواهد گذاشت و درباره تحولات اخیر در کشور با مقامات عراقی بحث خواهد کرد.
اطلاعیه حاکی است بایدن با رهبران سیاسی، از جمله نوری المالکی نخست وزیر و جلال طالبانی رییس جمهوری عراق به گفت و گو خواهد نشست.
انتظار می رود آنها درباره بن بست انتخاباتی عراق به تبادل نظر بپردازند.

عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه مارس، که در آن هیچ جناحی نتوانست حائز اکثریت شود، با موج خشونت دست بگریبان بوده است. مقامات از آن می ترسند که شورشیان ممکن است با بهره گیری از بن بست سیاسی، برنامه های امنیتی را مختل کنند.
نا آرامی بر جدول زمانی آمریکا برای خارج ساختن نیروهایش ازعراق تاثیر دارد. پرزیدنت باراک اوباما دستور داده است تمام نیروهای رزمی تا سپتامبر خارج شوند، و فقط ۵۰ هزار سرباز باقی بمانند.
بر اساس توافقنامه امنیت، تمام سربازان آمریکایی باید تا پایان ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند.
یک هیات کنگره آمریکا به سرپرستی سناتور جان مک کین نیز برای دیداری جداگانه از عراق و گفت و گو با مقامات دولت به بغداد رفته است.

XS
SM
MD
LG