لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۲۶

بايدن سياستمداران عراق را برای تشکيل هرچه سريعتر دولت جديد ترغيب کرد


جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا که برای کمک به رفع بن بست سياسی عراق به آن کشور سفر کرده است، پيش از آغاز ديدار های خود با رهبران عراق، روز چهارم ژوئيه، روز استقلال آمريکا را در عراق، و در کنار سربازان کشور متبوع خود گذراند.

آقای بايدن روز يکشنبه پس از ديدار و گفتگوهای جداگانه با نوری المالکی، نخست وزير عراق، و اياد علاوی، رقيب اصلی او در انتخابات ماه مارس، ميزبانی ضيافتی را بر عهده گرفت که در آن بسياری از شخصيتهای سياسی عراق شرکت داشتند. وی در جمع اين سياستمداران از آنها خواست آنچه را که آغاز کرده اند تکميل کنند، و برای پرهيز از اختلافات، همه گروههای فرقه ای را در تشکيل دولت جديد بطور مؤثر شرکت دهند.

آقای بايدن در اين زمينه گفت «اين ملت يکبار طعم اختلافات فرقه ای و قومی را چشيده است، اين ملت اکنون در کنار دولتی قرار دارد که به نمايندگی از طرف منافع همه گروههای جامعه به سوی امنيت و رونق بادوام گام بر می دارد.»

اياد علاوی، نخست وزير اسبق عراق، که برای دور دوم مقام نخست وزيری در انتخابات ماه مارس گذشته رو در روی نوری المالکی قرار گرفت بعد از ديدار با جو بايدن گفت «ما در مورد وضعيت کلی عراق و لزوم تشکيل هر چه سريعتر دولت جديد صحبت کرديم.»

بلوک سياسی آقای علاوی در انتخابات ماه مارس موفق شد اکثر کرسی های پارلمان عراق را از آن خود سازد. وی با وجود آنکه همچون نوری المالکی شيعه است از پشتيبانی زياد اهل تسنن عراق برخوردار است، زيرا از نظر آنها آقای علاوی جدا از شيعه بودن به دليل ديدگاههای غيردينی يا سکولار خويش و اقتدار در رهبری کشور، از توانايی مقابله با نفوذ دولت جمهوری اسلامی ايران برخوردار است.

XS
SM
MD
LG