لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

مایک پمپئو: قطعنامه شورای امنیت ما را قادر می‌سازد که نگذاریم ایران اسلحه بخرد


وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت در یک گفت‌وگوی رادیویی تاکید کرد که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد این امکان را می‌دهد که پس از انقضای تحریم تسلیحاتی این نهاد بین‌المللی از خریداری تسلیحات متعارف توسط ایران جلوگیری شود.

مایک پمپئو در مصاحبه با برنامه «لارس لارسن» درباره سررسید دوره تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر امسال گفت: «این تاریخی است که طبق برجام تعیین شده است. اما خبر خوب این است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ما را قادر می‌سازد که اطمینان یابیم این امر محقق نمی‌شود.»

وی افزود که ایالات متحده در حال رایزنی با چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه – دیگر اعضای دائم شورای امنیت – و همچنین با متحدان و شرکای خود در سازمان ملل است تا اطمینان یابد آنها برای ممانعت از لغو تحریم تسلیحاتی ایران با ایالات متحده همراه هستند.

در همین روز برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به نزدیک شدن تاریخ انقضای تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران گفت، رفتار جمهوری اسلامی در پنج سال گذشته و پس از برجام ثابت می‌کند که تا چه حد این محدودیت اهمیت دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده پیش از این نیز تاکید کرده بود: «اطمینان داشته باشید که هرچه در توان دیپلماسی داریم به کار می‌گیریم تا مطمئن شویم ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران چند ماه دیگر برداشته نخواهد شد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG