لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

مایک پمپئو: آمریکا توانایی‌ جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف به ایران را دارد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در واکنش به گفته‌های جواد ظریف اعلام کرد که آمریکا نیازی برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ندارد و از تمامی توانایی‌های لازم برای جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف به ایران برخوردار است.

وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه دهم اردیبهشت در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در پاسخ به پرسشی در مورد توئیت جواد ظریف گفت: «من به گفته‌های ظریف، وزیر خارجه [ایران]، توجه زیادی نمی‌کنم. او در پخش اطلاعات نادرست تخصص دارد.»

مایک پمپئو افزود: «ما هیچ قصدی برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ایران نداریم. آن [توافق] یک فاجعه بود. هدف ما این نیست و این کاری نیست که در پی آن باشیم. ما از ابزارهای سازمان ملل که در اختیار ما قرار گفته است و از قطعنامه‌های سازمان ملل که به تصویب شورای امنیت رسیده است استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم فروش تسلیحات هرگز اتفاق نخواهد افتاد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما با متحدان و دوستان‌مان، از جمله بریتانیا و فرانسه، همکاری می‌کنیم و می‌گوییم: شما هم می‌دانید که این [که ایران بتواند سلاح بخرد] معنا ندارد. من فکر می‌کنم آن‌ها با ما موافق هستند. ما امیدواریم روسیه و چین هم همین نظر را داشته باشند.»

مایک پمپئو افزود: «اطمینان داشته باشید که هرچه در توان دیپلماسی داریم به کار می‌گیریم تا مطمئن شویم ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران چند ماه دیگر برداشته نخواهد شد.»

در برخی رسانه‌ها در روزهای گذشته مطالبی منتشر شده و در آن آمده بود آمریکا ممکن است برای جلوگیری از فروش تسلیحات به ایران، دوباره به توافق هسته‌ای بازگردد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG