لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

برایان هوک: جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا به مردم ایران دروغ گفت


برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران
برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برایان هوک که به پاریس سفر کرده است به خبرنگاران گفت که رژیم «ایران درباره ویروس کرونا به مردم خودش دروغ گفته است.»

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در ادامه افزود: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

آقای هوک اضافه کرد که واکنش رژیم ایران به شیوع ویروس جدید کرونا در داخل آن کشور، دلیل دیگری است که نشان می‌دهد مسئولان جمهوری اسلامی از «بحران مشروعیت» رنج می‌برند.

مردم در ایران بارها از عدم شفافیت و اطلاع‌رسانی مقامات آمریکا انتقاد کرده اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو پیش از این نیز هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

با وجود شیوع کرونا در چند شهر ایران، رهبران مذهبی و نهادهای امنیتی در شهرهای قم و مشهد هنوز با تعطیلی اماکن مذهبی موافقت نکرده اند. این در حالی است که تقریبا تمام کشورهای جهان خطر شیوع این ویروس را بسیار جدی گرفته‌اند. برای نمونه عربستان سعودی انجام حج عمره را حتی برای شهروندان و ساکنان آن کشور هم متوقف کرده است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG