لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

نامزدهای دموکرات با پرزیدنت ترامپ بر سر حمله نظامی که قاسم سلیمانی را کشت اختلاف‌نظر دارند


در مناظره انتخاباتی مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ که جمعه شب در نیوهمشایر برگزار شد، از داوطلبان دموکرات‌ها پرسیده شد آیا آنها حاضر بودند مجوز حمله نظامی برای کشتن قاسم سلیمانی را صادر کنند.

پیت بودجج نخستین کسی بود که پاسخ داد و گفت او مجوز چنین حمله‌ای را صادر نمی‌کرد، مگر آن که می‌توانست «کل تصویر اطلاعاتی» را مورد ارزیابی قرار دهد و از «تمامی تاثیرات مختلف» آن آگاهی پیدا کند.

بودجج گفت: «با تصمیم پرزیدنت ترامپ، شواهدی در دست نیست که کشور ما امن‌تر شده باشد.»

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق، گفت مجوز آن حمله را صادر نمی‌کرد و «دلیل آن که فرمان حمله را نمی‌دادم این است که هنوز مدارکی که نشان دهد یک حمله قریب الوقوع از ناحیه او علیه ما در کار بود، وجود ندارد.»

سناتور برنی سندرز نیز در پاسخ، با یادآوری این که «رهبران بسیار بدی در سراسر جهان هستند،» گفت که «شما نمی‌توانید راه بیافتید و بگویید تو آدم بدی هستی و ما می‌خواهیم جان تو را بگیریم و وقتی زمان آن می‌رسد که کار را تمام می‌کنید، در واقع دارید در را برای هرج و مرج بین‌المللی باز می‌کنید.»

سلیمانی دوم ژانویه در حمله پهپادی آمریکا در عراق که پرزیدنت ترامپ مجوز آن را صادر کرد، هدف قرار گرفت.

پرزیدنت ​ترامپ روز ۴ فوریه در سخنرانی وضعیت عمومی کشور در کنگره گفت: «سلیمانی سنگدل‌ترین قصاب رژیم ایران بود، او دیوی بود که هزاران سرباز آمریکایی را در عراق کشت یا زخمی کرد. سلیمانی، به عنوان تروریست شماره یک جهان، مرگ هزاران مرد، زن، و کودک را رقم زد. او حمله ماه دسامبر به نیروهای آمریکا در عراق را فرماندهی کرد و فعالانه در حال نقشه کشیدن برای حملات جدیدتر بود. به همین دلیل، ماه گذشته، با هدایت من، ارتش ایالات متحده یک حمله دقیق و بی‌نقص را اجرا کرد که جان سلیمانی را گرفت و به حکمرانی شیطانی ترور او برای همیشه پایان داد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG