لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

مایک پمپئو: آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هر کار لازم باشد را انجام می‌دهد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه ایالات آمریکا روز جمعه ۱۱ بهمن در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی اکبر صالحی توسط دولت پرزیدنت ترامپ گفت، ایالات متحده متعهد است هر کاری که لازم باشد را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام دهد.

مایک پمپئو تاکید کرده است که سازمان انرژی اتمی ایران نقش عمده‌ای در تخطی‌های ایران از تعهداتش در برجام داشته و صالحی هم شخصا نصب سانترفیوژهای پیشرفته جدید را برای توسعه غنی‌سازی افتتاح کرده و ریاست مراسم رسمی برای تزریق گاز به آنها را بر عهده داشته است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه دهم بهمن ماه سازمان انرژی اتمی ایران را تحریم کرد و نام علی اکبر صالحی رئیس آن را نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا «اس‌دی‌ان» (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای مشخص‌شده) قرار داد.

مایک پمپئو پیشتر در روز دهم آبان ضمن تمدید معافیت همکاری شرکت‌های خارجی در تاسیسات هسته‌ای ایران، از تصمیمات جدیدی برای تحریم بیشتر و اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داده بود.

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

همچنین برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG